ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 15:17

Malatya Tarım Fuarı hazırlıkları sürüyor


 Malatya Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından düzenlenecek olan 7. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine, Hayvancılık ve Gıda Fuarı’na 82 firmanın katılacağı bildirildi.

11–14 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek fuar çerçevesinde basın istişare toplantısı gerçekleştirildi. Malatya Öğretmenevi’nde yapılan toplantıya, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatya Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Murat Nalçacı, Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Haydar Karaduman, Malatya Gazeteciler Cemiyeti 2. Başkanı Kemal Deniz ve gazeteciler katıldı. Kültür A.Ş. Genel Müdürü Murat Nalçacı, 30 ili ziyaret ederek tarımsal üretim yapan tüm katılımcılara fuara davet ettiklerini belirtti. Fuara Malatya’dan 60, farklı kentlerden 22 olmak üzere toplam 82 firmanın katılacağını anlatan Nalçacı, şöyle devam etti: "Geçtiğimiz yıl fuar için 27 ili ziyaret etmiştik. Bu yıl bu sayıyı artırarak bölgedeki 3 ili daha ilave ettik. Bölgede 30 ilin tamamı ziyaret edilerek tarım il müdürlükleri, ziraat oda başkanlıkları ve özellikle illerde bulunan büyük firmalar fuara davet edildi. Şu an itibariyle stant satışlarımızın yüzde 90’ı tamamlanmış durumda. İl içinde 60, il dışında 22 firma olmak üzere toplamda 82 katılımcı firma fuarımızda yer alacaklar."

Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır da fuarların yapılmasındaki temel amacın Malatya’yı tanıtmak olduğunu ifade etti. Kentte her geçen yıl düzenlenen fuar sayısının arttığını vurgulayan Çakır, gerçekleştirilen organizasyonlarda da başarı düzeyinin yüksek olduğunu dile getirdi. Çakır, şunları söyledi: "Fuarımızdaki temel amacımız Malatya’nın tanıtılması, Malatya’da sektörel anlamda canlılığın meydana getirilmesi, dolayısıyla bir ekonomik hareketliliğin sağlanması. Yine Malatya’nın tanınırlılığı ve bilinirliği için sadece fuarlarla kalmıyoruz. Malatya Tanıtım Günleri başta olmak üzere birçok organizasyonlara, il dışı fuarlara da katılım sağlıyoruz. Önümüzdeki tarım fuarına geçtiğimiz yıldan daha fazla katılımcının olmasını bekliyoruz. Çevre illerden çok sayıda ziyaretçinin fuarımıza katıldığını görüyoruz. Bu bizim için önemli. Sadece Malatya’dan katılım değil, il dışından gelen katılımcı sayısının çok olması bizim için çok çok önemli. Geçen yıl buna şahit olduk. Bu hedefimize ulaştığımızı gösteriyor."

Başkanı Çakır, 2013 yılında Malatya’da Tarım Teknolojileri Fuar’ının yanı sıra 30 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında da Malatya Anadolu Kitap Fuarı’nı düzenleyeceklerini aktardı. Bunun ardından 16-19 Mayıs tarihleri arasında Yapı Dekorasyon Fuarı, 24–26 Mayıs tarihleri arasında İstihdam Fuarı’nı düzenleyeceklerini bildiren Çakır, Genel Sanayi ve Ticaret Fuarı ile Uluslararası Kayısı Festivali’nin de 3-7 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirileceğini kaydetti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER