ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Temmuz 2013 Pazar 17:33

MAKİAD Başkanı Sarın: Teşvik yasası Malatya'yı cazibe merkezi yapacak

MAKİAD Başkanı Sarın: Teşvik yasası Malatyayı cazibe merkezi yapacak


Malatya Aktif İş Adamaları Derneği (MAKİAD) Başkanı Suat Sarın, yeni teşvik yasasıyla ilgili "Geç kalınmış olsa da yasanın Malatya’yı cazibe merkezi haline getireceğine inanıyorum." dedi.

Dernek Başkanı Suat Sarın, 14 Temmuz 2013 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Teşvik Yasası'nın 10 ve üzeri sigortalı çalıştıran, özel sektöre ait iş yerlerini kapsadığını ifade etti.

Yasanın iş dünyasına yakından ilgilendiren düzenlemeler içerdiğini anlatan Sarın, “Teşvikler bir bölgenin kalkınması için ciddi desteklerdir. Geçmişte bu teşvikleri art niyetli olarak kullananlar olmuştur ama günümüzde artık her şey denetim altında. Devletimizin yeni çıkarmış olduğu 6486 sayılı teşvik kanunu da bu destekleyici teşviklerden bir tanesidir. En son meclisten geçen torba kanun ile ilimizin de aralarında bulunduğu 51 il için istihdamı teşvik kararı çıkmıştır. Bu karar eski 5084 sayılı kanun olarak bilinen teşvik kanunun yerine geçerli olacaktır. 5084 kadar kapsamlı olmaz ama biz iş adamlarını yakından ilgilendiren bir karar olmuştur. Yeni teşvik kanunu ile 10 ve üzeri sigortalı işçi çalıştıran özel sektör kuruluşları yararlanacaktır. Bu kanun, 01 Ocak 2013 tarihinden itibaren geçen süreyi de kapsamaktır. Geriye dönük yararlanmak isteyen meslektaşlarımızın her bir ay için ayrı ayrı olmak üzere geriye dönük bildirgeler ile bu haktan yararlanabileceklerdir. Tabi ki geçmiş ait yararlanmak isteyenlerin geçmiş ait prim ve idari para cezası borcunun bulunmaması gerekmektedir.” dedi.

5084 sayılı kanunun bittiği yılbaşından yeni kanunun çıktığı temmuz ayına kadar geçen sürenin Malatya’daki yatırımları olumsuz etkilediğini söyleyen Sarın, şöyle devam etti: "Teşvik paketinin Meclis'ten geçmesi süreci içersinde Malatya’dan birçok firma komşu illere gitmişlerdir. Adıyaman, Urfa gibi… Bu da Malatya açısından ciddi manada kan kaybı olmuştur. Belki bu kanun biraz daha erken çıkmış olsaydı bu gün Malatya da komşu iller gibi 2013 yılının ilk yarım diliminde vergi rekortmenleri listesinde de Malatyalı bir firmayı görebilirdik. Gaziantep’ten 21 firma, Elazığ’dan 1 firma listeye girmiştir ama Malatya’dan hiçbir firma listeye girememiştir. Yani geç kalınmış bir teşvik ama yinede bölgemizde iş verinin yükünü hafifletecek bir teşvik. Umuyoruz ki bu teşvik paketi firmalarının merkezini veya tamamını Malatya’dan taşıyan firmaları tekrar geri getirmek için cazip olur. Son teşvik yasasının yine de Malatya’yı cazibe merkezi haline getireceğine inanıyorum. MAKİAD olarak 2023 hedefimiz Malatya’daki ihracat rakamı olarak 5 milyar dolar belirledik ve bunu yapmak için elimizden gelen girişimleri yapacağız."

    Üretim tesisi Malatya’da olmasına rağmen merkezi İstanbul’da bulunan firmalara da çağrıda bulunan Sarın, "Teşvik yasası fabrikası Malatya’da olup merkezi İstanbul gibi büyük şehirlerde olan büyük firmalarında dikkatini de Malatya çekebilir. Bugün 2 büyük organize sanayi bölgesine sahip olan ve doğuda en fazla gelişme ve büyüme gösteren bir il için 400 milyon dolar ihracat rakamı çok küçük bir rakamdır. Bu büyümede genel merkezi büyükşehirler de olan Malatyalı büyük firmaların merkezini Malatya’ya taşıması ile olacaktır. Şuan bu firmalar merkezlerini Malatya’ya alsalar ihracat rakamları anında 2 milyar dolar oluyor." ifadelerini kullandı. CİHAN

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER