ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 19:07

Makedonya'da 10. Uluslararası İnşaat Fuarı başladı


Makedonya'nın başkenti Üsküp'te, 10. Uluslararası İnşaat Fuarı, inşaat ve inşaat malzemeleri üretimi yapan 300'e yakın firmanın katılımıyla başladı.
    
Türkiye, Kosova, İtalya, Almanya, Yunanistan, Sırbistan ve Hırvatistan'dan 300'e yakın inşaat firmasının katıldığı fuarın açılışını Makedonya'nın Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Zoran Stavreski yaptı.
    
Stavreski, fuarın açılışında yaptığı konuşmada, son yıllarda Makedonya'da inşaat sektöründe önemli gelişmelerin yaşandığını belirterek, her ülkenin en önemli sektörlerinden birinin inşaat olduğunu ifade etti.
   
  İnşaat sektörünün son yıllarda Makedonya ekonomisinin lokomotifi haline geldiğine işaret ederek, son yıllarda devam eden küresel ekonomik krizde diğer Avrupa ülkelerine nazaran Makedonya'da inşaat sektörünün büyüme kaydettiğini vurguladı.
    
Fuarı ziyaret eden Üsküp Ticaret Başmüşaviri Şenol Türkyılmaz da Türk şirketlerinin bu fuarda yer almasının Balkan ülkeleri açısından büyük bir öneme sahip olduğunu kaydetti.
    
Türk firmalarının fuara katılmasının tanınırlık, pazar payı oluşturmak ve Balkanlar'a nüfuz etmek açısından önemli olduğunu söyleyen Türkyılmaz, "Ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşması açısından önemli tanıtım noktalarından bir tanesi de fuarlardır" dedi.
     Fuara katılan Türk firmalarından AKE'nin Genel Müdürü Fatih Soysal, yürüyen merdiven, asansör ve engelli sistemleri üreten firmalarının ürünleri için Makedonya'da bir şube açtıklarını, buradan diğer Balkan ülkelerine de ihracat yapmak istediklerini belirtti.
     Makedonyalı Türk işadamlarından Aliya Zulberoski de söz konusu fuara bu yıl 4. kez katıldıklarını belirterek, "Makedonya'da inşaat sektörü büyüme kaydediyor. Türkiye'den daha çok inşaat şirketinin Makedonya pazarına girmesini istiyoruz" diye konuştu.
     9 Mart'a kadar devam edecek fuarı 15 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.
  

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER