ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mayıs 2013 Cumartesi 11:54

MAGİAD'dan üyelerine ekonomi konferansı


Manavgat Girişimci İşadamları Derneği (MAGİAD), üyelerini son ekonomik gelişlmeler hakkında bilgilendirmek için 'Ekomomi Değerlendirmeleri' konulu bir konferans düzenledi. Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası'nın Konferans Salonu'ndaki toplantıya konuşmacı olarak Zaman Gazetesi Ekonomi Editörü Turhan Bozkurt katıldı. Bozkurt, küresel ekonomik gelişmelerle ilgili değerlendirmeler yaparken, işadamlarına birilerine göre değil, ekonomik gerçeklere ve gelişmelere göre yatırım yapmalarını tavsiye etti.

Avrupa ülkelerinin 2008 krizinden hale kurtulamadığı için Almanya, İngiltere, İsveç, ABD'de oluşan ekonomik çalkalanmanın Türkiye ekonomisini de doğrudan etkileyeceğini ifade eden Turhan Bozkurt, buna en güzel örneğin 2 hafta önce altında yaşanan sert düşüşün olduğunu anlattı. Bazkurt, döviz ve altın yatırımlarında bir an önce, 'herkes böyle yapıyor' düşüncesinden kurtulmak gerektiğinin altını çizerek, "Altındaki sert düşüş gösterdi ki; herkes altına, dövize göre parasını şekillendiriyor. 'Ben de altın veya döviz alayım' anlayışının yanlış olduğu ortaya çıktı. Çeyrek altın 160 liradan bir anda 130 liraya kadar düştü. Aslında altında sert bir düşüşün olacağı ocak ayından itibaren Hindistan'ın yıllık 55 milyar dolarlık altın ithalinin yüzde 10 gerilemesiyle başladı. Dünyadaki gelişmeleri bunun için takip etmeliyiz. 'Herkes dövize ve altına yatıtrım yapıyor, ben de alayım' mantığıyla olmuyor." diye konuştu.

İsviçre Davos'ta Dünya Ekonomi Formu'na katılan dev şirketlerin üst düzey yöneticileri arasında yapılan ankette, önümüzdeki 10 yıl için ekonomik büyüme konusunda en karamsar olanların yüzde 68 ile Batı Avrupalılar olduğunun ortaya çıktığını aktaran Bozkurt, istikrarlı büyüme olacağına inananların ise Çin, Hindistan, Türkiye, Malezya, Endonezya, Rusya, Arjantin, Brezilya ve Meksika'dan çıktığının altını çizdi. Bozkurt, "Hiç bir başarı tesadüfi değildir. Bilgisayar ve yazılım teknolojisini ABD'den sonra en iyi kullanan ülke Hindistan. Bilginin gücünü kullanma çok önemli. Çin bilgiyi gücünü kullanarak kısa sürede dünya ekonomisini şekillendirmeye başladı. ABD'deki üniversite kürsülerini en fazla Çinliler kapatıyor. Yine son 5 yıl içinde dünyada yatırım yapmak için ülke ülke dolaşan Çinliler ve Türkler var." dedi.

Turhan Bozkurt, Avrupa ülkelerinde 1 milyon şirketin yasal miras sahibi olmadığı için kapanma ile karşı karşıya olduğuna işaret ederek, 5 yıl önce dünyayı etkisi altına alan ekonomik krizin Avrupa ülkelerinde varlığını halen sürdürdüğünü ve İspanya'da işsizlik oranının yüzde 27 seviyesine ulaştığını kaydetti.

İşadamlarının Türkiye ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmeleri gerektiğini dile getiren Bozkurt, bunun için gazete okuma ve haber seyretmenin önemli olduğu vurguladı. Bozkurt, "Yapılan anketlere göre gazetelerin ekonomi sayfalarının en fazla okunduğu dönem ekonomik kriz ve dalgalanmaların olduğu zaman. 2001 ve 2008'de yaşanan krizler sonrasında yapılan anketlerde gazetelerin ekonomi sayfaları okunma bakımından; spor, siyaset, sağlık ve kültür ve sanat sayfalarının önüne geçti. Benzer şekilde altın ve döviz fiyatlarındaki ani dalgalanma sonrası da okuma oranı artıyor. Ülkemizde maalesef gazelerimizin ekonomi sayfaları, kriz ve ani ekonomik dalgalanmalarda okunuyor." şeklinde konuştu.

Konferansın bitiminde Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu, Turhan Bozkurt'a plaket verdi. MAGİAD Başkanı Hasan Tüter de Bozkurt'a bir buket çiçek vererek, teşekkür etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER