ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 10:56

Madenlerimiz sanki gizlice devletleştirildi

Madenlerimiz sanki gizlice devletleştirildi


İç Anadolu Madenciler Derneği'nin tertip ettiği toplantıda madenciler sorunlarını Kayseri Ticaret Odası'nda tartıştı.

Kayseri ve ilçelerindeki maden ocağı işletmecileri, maden işletmeciliği yapmak için mevcut yasaların uygun olmadığını belirtti. Türkiye'nin en zengin demir cevheri yataklarını işleten Özkoyuncu Madencilik adına konuşma yapan Hacı Ahmet Koyuncu, 60 yıldır maden sektörünün içinde bulunduklarını belirterek, mevcut yasaların ve AB uyum sürecinin kendilerini çok zorladığını belirtti. Adeta madenlerin devletleştirildiğini söyleyen Koyuncu, "Sesimizi hükümet yetkililerine iletemiyoruz." dedi.

Maden İşleri Genel Müdürlüğü'nün kendilerini dinlemediğini ve sorunlarını anlamadığını iddia eden madenciler, "Bu konuda da Sayın Başbakanımız'ın madencilik hususunda yanlış bilgilendirildiğini düşünüyoruz." ifadesini kullandı. Toplantılarının siyasi bir yanının bulunmadığını ifade eden madenciler, bürokrasiyle uğraşmaktan kendi işlerine bakamadıklarını, onay almak için aylarca bekletildiklerini, Maden Yasası'nı hazırlayanların madencilerden görüş alarak hazırlaması gerektiğini dile getirdi.

Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, madencilerin sorunlarını bu toplantı vesilesiyle öğrenmiş olduğunu, sorunları aşma konusunda kendilerinin de ellerinden gelen gayreti göstereceklerini söyledi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER