ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Eylül 2013 Perşembe 11:06

Macar işadamları işbirliği çağrısında bulundu


Macaristan Ticaret ve Sanayi Odası'nın, Türkiye ile ekonomik ilişkileri geliştirmek üzere geçen yıl kurduğu özel çalışma grubu, Ege Bölgesi Sanayi Odası'nı (EBSO) ziyaret etti.
Macaristan Ticaret ve Sanayi Odası Macar-Türk Grubu Başkanı Andras Rev başkanlığındaki 35 kişilik işadamı heyeti, EBSO'da bir araya geldiği İzmirli sanayicilere işbirliği çağrısında bulundu.
Andras Rev, yaptığı konuşmada, Türkiye'nin büyük ve güçlü bir ülke olduğunu, iki ülke arasında eskiye dayanan ilişkiler bulunduğunu belirterek, "Çok iyi olan iki ülke ilişkilerinin ekonomiye de yansıması için geçen yıl, Türkiye ile ekonomik ilişkileri geliştirmek üzere özel çalışma grubu kurduk. Geçtiğimiz yıl bir araya gelen iki ülkenin başbakanları ticaret hacmini iki katına çıkarma kararı aldılar. Bizler Türkiye'ye 10 yıl önce gelmiştik, tekrar gelmek için çok çaba sarf ettik. Ekonomide arzu ettiğimiz sonuçlara ulaşmak için bu ziyaretlerin devamını getirmek adına sizleri de Macaristan'a bekliyoruz" ifadelerini kullandı.
Rev, İzmir'in EXPO 2020 adaylığını desteklediklerini açıkladı.
Macaristan İstanbul Ticaret Konsolosu Janos Weisz ise Macar işadamlarının İzmir'e aşık olacaklarına inandığını, yeni işbirliklerinin gelişmesi adına her türlü katkıyı koymaya hazır olduğunu vurguladı.
EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdoğan Çiçekçi de Türkiye ile Macaristan'ın birbirlerinin müttefiki olduğuna dikkati çekerek, her yıl 100 bine yakın Macar turistin Türkiye'yi ziyaret ettiğine işaret etti. Macaristan'ın pek çok sektörde işbirliği imkanı sunduğunu dile getiren Çiçekçi, şunları kaydetti:
"Macaristan'a özellikle motorlu kara taşıtları, tekstil ürünleri, bakır tel ve kablolar, alüminyum ihraç ediyoruz. Canlı hayvan, monitör, projeksiyon, telefon alıcıları ve cihazları, ses ve görüntü cihazları başlıca ithal ürünleri oluşturuyor. İzmir ile Macaristan arasında geçen yıl 39,32 milyon dolarlık ihracat ve 26,84 milyon dolarlık ithalat olmak üzere toplam 66,16 milyon dolarlık dış ticaret hacmi bulunuyor."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER