ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 18:39

Lüks otomobillerin yüzde 60’ı Almanya’da üretiliyor


Otomotiv sektöründe 2013 yılı, yeni malzemeler ve ekonomik fırsatlar yönüyle Köln’de gerçekleştirilen sektörel toplantıda masaya yatırıldı. Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği’nin (TAYSAD) düzenlediği çalışma grubu toplantısında otomotiv ve otomotiv yan sanayisi sektöründeki gelişmeler ve Türkiye’de iş ortaklıkları ele alındı.

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği’nin düzenlediği çalışma grubu toplantısında Almanya’nın lüks otomobil pazarındaki payı gündemin ana maddelerinden birini oluşturdu.

Çalışma grubu yöneticisi Ahmet Yılmaz, “Otomotiv ve otomotiv yan sanayisindeki şans ve riskler” hakkında bilgiler verdikten sonra Türkiye ile olası iş ortaklıklarını geliştirmeyle ilgili imkânlara değindi.

Almanya’nın lüks araba pazarında lider olduğunun altını çizen Yılmaz, 2012 yılında lüks arabaların yüzde 60’ının Almanya’da üretildiğini söyledi. 5,4 milyon aracın dörtte üçünü oluşturan 4,1 milyon aracın ihraç edildiğini kaydeden Yılmaz, Almanya’nın binek ve iş aracı sektöründeki cirosunun 2012 yılında 274 milyar Euro’ya ulaştığını söyledi.

TAYSAD Almanya Temsilcisi ve Extim GmbH Genel Müdürü Yılmaz, Alman KOBİ’lerinin uluslararası pazara adapte olma konusundaki eksikliğini eleştirdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER