ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 13:20

Londra’da emlak yatırımının tam zamanı


İngiltere ekonomisinde yaşanan finans krizi ile eş zamanlı olarak inişe geçen emlak sektörü, koalisyon hükümetinin teşvik tedbirleri ile kımıldarken, bankaların da düşük peşinatlı ev ve işyeri kredi musluklarını açmaya başladığı bildirildi. Golden Key Emlak firması direktörü Özay Has, Londra’da durgun seyreden emlak yatırımlarının yakın dönemde yükselişe geçeceğine işaret etti.

Yapılan resmi açıklamalarda ekonomik krizin aşılmaya başlandığının belirtilmesine rağmen ciddi bir krizin hala ülke genelinde etkili olduğuna dikkat çeken Has, “Durgunluğu sona erdirmek ve ekonomiye canlılık getirmek amacıyla hükümetin uygulamaya koyduğu teşvik tedbirleri emlak sektörünü hareketlendirmeye başladı. Bankalar ince eleyip sık dokuyan tutumlarına rağmen, yavaş da olsa kredi musluklarını açmaya başladılar. Hükümetin ilk ev sahibi olacaklar için uygulamaya koyduğu yüzde 5 peşinatla mortgage adımına, bazı bankalar da cevap veriyor. Barclays Bank sadece birinci ev alacaklara değil, emlak sektörüne yatırım yapacak olanlara da yüzde 5 peşinatla kredi vermeye başladı. Bu bankayı diğer finans kuruluşlarının da takip etmesi bekleniyor.” dedi.

Geçmiş yıllara göre yatırım kredilerinin daha da zorlaşmasına rağmen, birikimini ve gelirini doğru şekilde ortaya koyanlar ve düzenli geliri olanlar için emlak sektörünün en uygun yatırım alanı olmaya devam ettiğinin altını çizen Özay Has, finans temini zorlaşmasına rağmen yeni yatırım düşünler için Londra’da ev ve işyeri almanın doğru yatırım olacağını kaydetti.
İlk defa ev sahibi olacakların, büyük ev alıp yüksek borçlanma yerine daha mütevazı emlak alarak, yatırımını kademeli olarak artırmasını tavsiye eden Has, mortgage ve her türlü finans temini ile emlak alım-satımı yapmak isteyenlere danışmanlık hizmeti verebileceklerini ifade etti.

EMLAK SEKTÖRÜNDE BİLİNÇLİ YATIRIM ZAMANI

Kredi temininde bankaların sıkı tutumlarına rağmen özellikle Londra’da emlak sektörüne yatırım için zamanın uygun olduğunu belirten Özay Has, “1990’lı yılların ortalarında finans temini daha kolaydı ve insanlar yatırım yapacak alan arıyordu. Ekonomik kriz, beraberinde bilinçli yatırım zorunluluğu da getirdi. Artık her gelirin kayıt altına alındığı bir zamandayız. Dolayısıyla küçük çaplı da olsa yatırım imkanları mevcut. Şimdi bilinçli yatırım zamanı.” şeklinde konuştu.

Firma olarak işyeri ve ev kiralama konusunda 20 yıllık bir deneyime sahip olduklarını hatırlatan Has, kiralık emlak sahibi olanlara en uygun hizmeti sunduklarını ifade etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER