ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2013 Cuma 15:30

Limon bu yıl üreticisinin yüzünü güldürüyor


Silifke ilçesinde bu yıl limon fiyatlarının bahçede kilosunun 50-80 kuruşa satılması üreticiyi sevindirdi.

Silifke Ziraat Odası Meclis Başkanı Durhasan Akarca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl ilçe genelinde 20 bin dönüm araziden 80 bin ton limon hasadının yapıldığını ifade ederek, bu yıl da aynı oranda rekolte beklendiğini söyledi.

Üreticilerin bu yılki fiyattan memnun olduğunun altını çizen Akarca, şunları kaydetti:

"Limon şu an bahçede dalında 50 ile 80 kuruş arasında satılıyor. Bu bizleri memnun etti. Limonun para etmesi üreticileri olduğu kadar işçileri de sevindirdi. Limon para etmediği zaman çalışan işçiler de ücretlerini zamanında alamıyordu. Bu yıl fiyatlar iyi olduğu için bahçe sahipleri ve limon işi yapan tüccarlar çalıştırdıkları işçilere paralarını zamanında verebilecek."

Kesimi yapılan limonların önemli bir bölümünün yatağa alınıp daha sonra satılmasının planlandığını anlatan Akarca, ''Yatağa alınan limon üreticisine daha fazla kazandırıyor. Çoğu üretici de bunu göz önünde bulundurarak limonlarını tüccarlara satmak istemiyor. Kendi imkanlarıyla limonlarını kesip yatağa alan üreticiler, daha sonra satıp fazla para kazanmayı hesaplıyor. Yatağa alınan limonlar Kırobası köyündeki limon deposunda saklanacak ve fiyatların daha da iyi olduğu dönemde de satılacak" dedi.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER