ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 17:00

Limak, Kuzey Irak’ta tünel inşa edecek


Limak İnşaat, Kuzey Irak’ta yapacağı Gali Zakho Tüneli’nin tasarımı ve inşaatı için sözleşme imzaladı. Şirketin 136 milyon dolar teklif verip ihalesini aldığı projenin temel atma törenine Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Başbakan Yardımcısı İmad Ahmed, Konut ve İmar Bakanı Kamaran Ahmed Abdullah, Planlama Bakanı Ali Sindi, Sağlık Bakanı Rekawt Hama Raşid, Duhok Valisi Tamer Ramazan ile Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir katıldı.

30 ayda tamamlanması planlanan Gali Zakho Tüneli, 2x2 şeritli olacak, Duhok şehri ile kuzey batısında bulunan Zakho’yu birbirine bağlayacak. Dağın içinden geçecek tünel, 3 bin 590 metrelik iki ayrı tüpten oluşacak. Proje kapsamında elektromekanik, havalandırma, aydınlatma, yangın söndürme ve muhtelif kontrol sistemleri imalatları da yapılacak. İnşaatın tamamlanması ile Türkiye- Kuzey Irak ticaret yolunda ulaşım kolaylaşacak.

Temel atma töreninde söz alan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Gali Zakho’nun Limak İnşaat’ın bölgede yapacağı ilk inşaat olduğunu dile getirdi.

1976’dan bu yana pek çok uluslararası projeyi vaktinden evvel tamamladıklarını belirten Özdemir, Mısır, Kosova, Suudi Arabistan ve Pakistan’da devam eden projelerinin olduğuna da işaret etti. Özdemir, “Tüm deneyimimiz ve mühendislik bilgimizle faaliyetlerimizi 30 ay içinde en son teknik donanım ve modern ekipmanımızla inşa etmeyi hedefliyoruz. Gali Zakho Tüneli’nin bu bölge için hem ticari hem sosyal anlamda önemli bir motivasyon olacağı kanaatindeyiz. Bu tünelin inşasının bölgenin genel ekonomik gelişiminin yanı sıra modernleşme döneminde önemli bir adım olduğunu görüyoruz. Gali Zakho Tüneli’nin sunacağı katkıyı esas alarak, sözleşmenin hemen ardından bölgede şantiye ve makina-ekipman olarak mobilize olmuş durumdayız. Çalışmalarımız süratle başlayacak ve belki de beklenenden de daha kısa bir sürede tünelin inşasını başarıyla tamamlayacağız.” dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER