ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2014 Salı 19:59

Lidington'dan Türkiye'ye teklif

Lidingtondan Türkiyeye teklif


Birleşik Krallık Avrupa Bakanı David Lidington, sivil nükleer enerji altyapısını geliştirmek isteyen Türk hükümeti ve yerli şirketleriyle çalışmaya hazır olduğunu vurguladı.
David Lidington, 25-26 Şubat’ta Ankara’da düzenlenen Nükleer Enerji Konferansı açılışında konuştu.


Etkinliğin odağının sivil nükleer enerji alanı olduğuna işaret eden David Lidington, şöyle devam etti:

”Türk enerji uzmanlarıyla yaptığımız görüşmelerden anladığım kadarıyla Türkiye yoğun miktarda enerji ithalatına bağımlı dolayısıyla Türk hükümetinin Türkiye’nin enerji temin kaynaklarını çeşitlendirebilmek amacıyla yeni teknoloji alanlarına ve kaynaklara yaptığı yatırımları büyük bir takdirle karşılıyorum. OECD ülkeleri arasında en hızlı yükselişi gösteren talepler ile Türkiye’nin enerji gereksinimleri, küresel ortalamadan üç kat daha fazla artıyor. Aslında, buradaki talep o kadar yüksek ki Türkiye’nin 2020 itibarıyla 120 milyar dolarlık özel-sektör enerji yatırımına ihtiyaç duyacağı tahmin edilmekte. Birleşik Krallık, bu seviyede bir yatırımı gerçekleştirebilmek için ihtiyaç duyulan teknik uzmanlığı Türkiye ile paylaşabilecek ideal bir konumdadır.”

“BRİTANYA VE TÜRK FİRMALARI REFAH İNŞAASINA YARDIMCI OLABİLECEK”

Lidington, dolayısıyla, Britanya ve Türk firmaları arasında sivil nükleer enerji sektöründe gerçekleştirilebilecek çok büyük çalışmalar olduğunu düşündüğünü belirterek, “Tüm bunlar, başbakanlarımızın 2010 yılında imzaladığı Stratejik Ortaklık Anlaşması çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Söz konusu anlaşma ile hükümetlerimiz arasındaki işbirliği için bugün gerçekleştirmekte olduğumuz ticari ortaklık görüşmeleri gibi çalışmaları destekleyebilecek uzun vadeli bir taahhüt ve gündemin ana hatları belirlenmişti. Bugün burada temsil edilen Britanya ve Türk firmaları, birlikte çalışarak gelecek kuşaklar için enerji güvenliği ve ekonomik refah inşasına yardımcı olabilecektir.” dedi.KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER