ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 12:59

Leben Erzurum'a 5 milyon liralık süt entegre tesisi kuruyor


Erzurum 1. OSB'de yapımı devam etmekte olan ve fiziki olarak yüzde 70'i tamamlanan Leben Gıda ve Süt Ürünleri entegre tesislerin hizmete girmesiyle bölge ve şehir ekonomisinin canlılık kazanacağı bildirildi. Erzurum'un yerel markalarından Leben, öz kaynaklarıyla 1. OSB'de 5 milyon lira maliyetle entegre tesis kurdu. Ortalama 100 kişinin istihdam edileceği tesiste, süt ürünlerinin bütün çeşitleri ve mahalli ürünler üretilecek. Tesis hizmete girdiğinde, süt ihtiyacını Erzurum ve çevre illerden karşılayacak. Avrupa Birliği (AB) uyum kanunlarına göre süt ve süt ürünleri işlenip paketlenip pazarlanacak. 3 bin 800 metrekare kapalı alanda kurulacak tesisin faaliyete geçmesiyle bölgede üretilen süt de değer kazanacak.

Leben Yönetim Kurulu Başkanı Osman Dolar, yaptığı açıklamada Erzurum'dan millî bir marka çıkarmak istediklerini söyledi. Süt ve süt ürünlerinin AB standartlarına göre üretilip ülke genelinde satışa sunulacağına belirtti. Sütlerin Erzurum ve bölgedeki diğer illerden alınacağını, günlük 150 ton süt işleneceğini kaydetti. Tesislerin en geç 2014 Ocak ayında hizmete açılacağını kaydeden Dolar, "Erzurum'a ve bölgemize önemli bir tesisi kazandıracak olmanın heyecanını yaşıyoruz. Toplamda 5 milyon liraya mal olacak süt entegre tesislerimizde, istihdam ve üretim anlamında ciddi adımlar atacağız. İlimizde ve bölgemizde üretilen sütü besicilerimizden ve çiftçilerimizden satın alarak, üretime destek sağlayacağız. Entegre tesislerimizde her türlü süt ürünü ve yöresel peynir çeşitleri üretilerek ülke pazarına sunulacak." dedi.

Erzurum 1. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Ergüney ise Leben'in yatırımının kendileri için önemli olduğunu dile getirdi. Ergüney, OSB ek bölgesinde üreticilere arsa tahsisi yaptıklarına değinerek, "Bölgemizin altyapı sorunlarını bitirdik. Kalekim gibi ulusal bir marka, bölgemizde fabrika açıp üretime başladı. Leben'in bölge ekonomisine katkı sağlayacak olan entegre tesis kurması, bizleri üretim ve istihdam adına sevindirdi." şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER