ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 15:37

Kürt yönetimi, İngiliz petrol firmaları ile çalışacak


Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, 8 İngiliz şirket ile bölgede petrol ve gaz araması için anlaştığını duyurdu. EIC petrol şirketi yetkilileri, bölgede gaz ve petrolü çıkartmak konusunda EIC firmasının tecrübelerini bölgeye taşıyacaklarını söyledi.

Konuyla ilgili Erbil'de düzenlenen basın toplantısında konuşan İngiltere’nin Erbil Başkonsolosu Hug Evan, Kürt yönetimi ile çalışmaktan dolayı memnuniyetini dile getirdi; petrol ve gaz firmalarının yakında İngiltere'den bölgeye gelerek çalışmaya başlayacaklarını belirtti. Başkonsolos Evan’ın yanı sıra toplantıya, Kürt Yönetimi Doğal Kaynaklar Bakanı Aşti Hawrami ve EIC Petrol firmasının Genel Müdürü Terri Vils de katıldı.

Irak Başbakanı Nuri Maliki'nin “Türkiye’ye petrol göndermekte ısrar ederse Kürt Yönetimine ayrılan bütçeden kesinti yapacağını” açıklaması üzerine konuşan Aşti Hawrami, yapılan tehditlere aldırmadıklarını belirtti. Hawrami, "Merkezi hükümet zaten bize bütçe göndermiyor. Bütçeden bize düşen yüzde 17’lik bütçe payımızı çıkarmak zorundayız. Her ne kadar Türkiye'ye gönderdiğimiz petrol anayasada yer alan bütçenin olmasa bile. Bunu kendi hakkımız olarak görüyoruz.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER