ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Mart 2017 Çarşamba 11:32

Küresel piyasalarda satış dalgası

Küresel piyasalarda satış dalgası

Trump'ın planladığı yeni vergi reformu yasasının bu yıl geçme olasılığıyla ilgili artan endişeler pay piyasalarına satış getirirken, yatırımcılar güvenli limanlara yöneldi


Küresel piyasalarda ABD Başkanı Donald Trump'ın planladığı yeni vergi reformu yasasının bu yıl geçme olasılığıyla ilgili artan endişeler pay piyasalarına satış getirirken, yatırımcılar güvenli liman arayışına girdi.

Trump, ABD'de dün Temsilciler Meclisi'ni ziyaret ederek, ülkenin en önemli gündem maddelerinden olan yeni sağlık yasası hakkında Cumhuriyetçi vekillerle bir görüşme gerçekleştirdi.

Yeni yasa tasarısının Temsilciler Meclisi, ardından da Senato'dan mutlaka geçmesi gerektiğini belirten Trump, önceki Başkan Barack Obama döneminde çıkarılan ve kamuoyunda "Obamacare" olarak bilinen sağlık reformu yasasının çok kötü ve değişmesi gereken bir yasa olduğunu söyledi. Trump, "Yeni sağlık yasasını çıkarmazsak bu kalabalıkları artık toplayamayız. Bunu yapmazsanız 2018'de pek çoğunuzun koltuğunu kaybedeceğini düşünüyorum." dedi.

New York borsası, dün son 5 ayın en kötü günlük performansını gösterdi. Dow Jones endeksi yüzde 1,14, S&P 500 endeksi yüzde 1,24 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,24 değer kaybetti.

Analistler, ABD Başkanı Trump'ın planladığı yeni vergi reformu yasasının bu yıl geçme olasılığıyla ilgili artan endişelerin ABD'nin önemli bankaları ve şirketlerinin hisselerini olumsuz etkilediğini belirtti.

Söz konusu algı sebebiyle ABD'li firmaların vergi indiriminin hızlı şekilde gerçekleşmeyeceğine inanmaya başladığını ifade eden analistler, dün ABD'nin yatırım bankacılığı, otomotiv ve teknoloji şirketlerinin hisselerinde büyük kayıplar görüldüğünü kaydetti.

Analistler, bugün ABD'de şubat ayı 2. el konut satışları ve MBA mortgage başvuruları verilerinin takip edileceğini bildirdi.

Avrupa tarafında, dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,75, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,19, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,25 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,69 değer kaybetti. Avro/dolar paritesi dün 1,0820 ile 2 Şubat'tan bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı.

Asya tarafında ise ABD'den devralınan negatif atmosferin etkisiyle Nikkei 225 endeksi yüzde 2,1 değer kaybetti. Çin'de Şanghhay bileşik endeksi de yüzde 0,7 azalışla seyrediyor,

Güvenli liman arayışındaki yatırımcılar altın, tahvil ve Japon yenine yönelirken, altının onsu 1.246 dolar, ABD 10 yıllık tahvil faizi yüzde 2,41 ve dolar/yen paritesi 111,55 seviyelerinde bulunuyor.

Yurt içinde, dün Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi 91.497,00 puan ile 28 Ocak 2015'ten bu yana en yüksek seviyesine ulaşırken, günün ikinci yarısında etkisini artıran satışlarla düşüşe geçti ve günü yüzde 0,33 değer kaybederek 90.606,46 puandan tamamladı.

Küresel piyasalarda azalan dolar talebine bağlı olarak dün dolar/TL, 27 Şubat'tan bu yana en düşük seviyesi olan 3,5885'i gördü.

Bugün yurt içinde veri akışının zayıf olduğuna işaret eden analistler, küresel pay piyasalarındaki satış dalgasından Borsa İstanbul'un da etkilenebileceğini, teknik açıdan BIST 100 endeksinin 90.000 seviyesinin destek, 91.000 ve 92.200 seviyelerinin direnç konumunda olduğunu kaydetti.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

12.00 Avro Bölgesi, ocak ayı cari işlemler dengesi

17.00 ABD, 2. el konut satışları

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER