ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2013 Perşembe 11:43

Küresel piyasalarda gözler merkez bankalarında


Küresel piyasalar Japonya Merkez Bankası (BOJ) kararlarının ardından İngiltere (BOE) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) kararlarına odaklandı.
     BOJ'un ucu açık tahvil alım programına hemen başlama kararı vermemesi Nikkei Endeksinin karar öncesindeki kazançlarının bir kısmını geri vermesine neden olurken, analistler BOJ'dan bu toplantıda farklı bir hamle beklenmediğini, dolayısıyla piyasalara etkisinin sınırlı olacağını belirtiyor.
     ABD'de dün Dow Jones Endeksi rekorlarını geliştirmeye devam ederken, S&P 500 Endeksi de tarihi zirvesine doğru tırmanışını sürdürdü. Dow Jones Endeksi dün, açıklanan özel istihdam verisinin beklentilerden iyi gelmesinin de desteği ile günü yüzde 0,30 oranında yükselişle tarihinin en yüksek kapanışı olan 14.296 puandan kapattı.
     Avrupa tarafında, bugünkü merkez bankaları kararları öncesinde pozitif görünüm devam etti ve Avro/dolar paritesindeki zayıf görünüme rağmen hisse senedi piyasaları dar bir bantta yatay hareket etti. Almanya'da DAX Endeksi günü yüzde 0,62 oranında yükselişle kapandı, İngiltere'de FTSE 100 Endeksi yüzde 0,07 oranında değer kaybetti.
     Yurt içinde İMKB'de alıcılı seyir dün de devam etti ve endeks üst üste 8. işlem gününü de yükselişle tamamladı. İMKB 100 Endeksi analistlerin güçlü direnç olarak altını çizdikleri 82.500 seviyesine kadar yaklaşsa da bu seviyeden gelen satışlara rağmen günü yüzde 1,39 oranında yükselişle 82.174 puandan kapattı.
     Analistler, bugün İngiltere ve Avrupa Merkez Bankası kararlarının ve sonrasında yapılacak açıklamaların piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını belirterek, faizlerde bir değişiklik beklenmediğini, daha çok yapılacak açıklamaların takip edileceğini kaydediyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     13.00 Almanya, Ocak ayı fabrika siparişleri
     14.00 İngiltere Merkez Bankası (BOE) faiz kararı
     14.30 Türkiye, TCMB para ve banka istatistikleri
     14.45 Avro bölgesi, ECB faiz kararı
     15.30 ABD, Ocak ayı dış ticaret dengesi
     15.30 ABD, 4. çeyrek tarım dışı verimlilik
     17.30 Türkiye, Hazine Şubat ayı nakit dengesi
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER