ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ocak 2014 Pazartesi 09:48

Küresel piyasalarda Fed toplantı haftası negatif başladı

Küresel piyasalarda Fed toplantı haftası negatif başladı

Küresel piyasalar, çarşamba günü açıklanacak ABD Merkez Bankası faiz kararı başta olmak üzere yoğun veri takviminin takip edileceği haftaya, cuma günkü sert düşüşlerin ardından negatif başlıyor.


Küresel piyasalar, çarşamba günü açıklanacak ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararı başta olmak üzere yoğun veri takviminin takip edileceği haftaya, cuma günkü sert düşüşlerin ardından negatif başlıyor.

ABD'de haftanın ilk işlem günüyle birlikte başlayacak yoğun veri akışı, çarşamba günü açıklanacak Fed faiz ve tahvil alım programı kararı öncesinde piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacak. Analistler, son dönemde açıklanan makroekonomik verilerin ılımlı iyileşmeye işaret ettiğini ve genel olarak beklentiler paralelinde olduğunu belirterek, bu verilerin ardından Fed'in tahvil alım programını azaltmaya devam etme beklentilerinin arttığını ifade ediyor. Buna karşılık geçen hafta piyasalar arası korelasyonun önemli ölçüde bozulduğuna dikkati çeken analistler, faizlerdeki düşüşe karşın hisse senedi piyasalarında güçlü satış baskıları görüldüğünü, dolayısıyla cuma günü oluşan negatif havanın bu haftanın açılışında Asya borsaları başta olmak üzere tüm piyasaları olumsuz etkilediğini kaydediyor. Cuma günü Dow Jones endeksi yüzde 1,96 oranında düşüşle haftalık bazda 6 haftanın en düşük seviyesi olan 15.879 puandan günü tamamlarken S&P 500 endeksi de yüzde 2,09 oranında değer kaybetti.

Haftanın ilk işlem gününde Japonya'da açıklanan dış ticaret açığının rekor seviyeye yükselmesi ve küresel piyasalardaki negatif havanın etkisiyle Nikkei 225 endeksi yüzde 2,51 oranında düşüş kaydetti, Çin'de Şangay endeksi kapanışa yakın yüzde 1'e geriledi.
Avrupa tarafında cuma günkü sert düşüşün ardından bugün vadeli işlem piyasası sınırlı da olsa satıcılı seyrini devam ettiriyor. Cuma günü Almanya'da DAX endeksi günü yüzde 2,48 oranında değer kaybıyla 19 Aralık'tan beri yaptığı en düşük kapanış olan 9.392 puandan haftayı tamamladı, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 2,79, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,62 oranında düştü.
Yurtiçi piyasalarda ise geçen hafta gelişmekte olan ülke para birimlerine paralel olarak değer kaybeden TL nedeniyle hisse senedi piyasalarına satış baskısının etkili olduğu görüldü. Bu hafta Fed kararının piyasaların ana yönü üzerinde belirleyici olacağını ifade eden analistler, bugün Hazine ihaleleri ve kapasite kullanım oranı ile yarın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2014 yılı ilk enflasyon raporunun takip edileceğini belirtiyor. Geçen haftayı 64.428 puandan tamamlayan BIST 100 endeksinin 63.900 ve 62.500 seviyelerinin destek konumunda olduğunu kaydeden analistler, bugün TCMB'nin ek parasal sıkılaştırma uygulayacağını ve faizin yüzde 9 olacağını hatırlatarak, bunun piyasalardaki oynaklığı azaltabileceğini tahmin ediyor.
Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
11.00 Almanya ocak ayı IFO İş Ortamı Endeksi
14.30 Türkiye ocak ayı reel sektör güven endeksi
14.30 Türkiye ocak ayı kapasite kullanımı oranı
17.00 ABD aralık ayı yeni konut satışları
17.00 ABD ocak ayı Dallas Fed imalat sanayi endeksi
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER