ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Aralık 2012 Çarşamba 09:43

Küresel piyasalar veri akışı


ABD hisse senetleri piyasası dün ''mali uçurum'' konusunda Demokratlar ile Cumhuriyetçilerin anlaşıp anlaşamayacağına odaklanarak yatay bir seyir izlerken, Avrupa'da Avro Bölgesi Maliye Bakanlarının bankacılık ile ilgili konularda anlaşmaya varacakları beklentisi ile sınırlı da olsa iyimserlik hakimdi.
     İMKB ise dün rekorlarına devam ederek 75.522 puandan kapatırken, uzmanlar bunda yurt içinde açıklanan makroekonomik verilerin Merkez Bankası politikalarını desteklemesi ve not artırımına yönelik iyimserliği artırmasının etkili olduğu görülüyor.
     Asya tarafında özellikle Çin'de Şangay bileşik endeksi, Çin hükümetinin açıklamalarında büyümeye ve kentleşmeye yönelik politika izleme konusunda kararlılığını belirtmesi ile şu dakikalarda yaklaşık yüzde 3 yükseliş kaydetti.
     ABD'de Dow Jones endeksi dün yüzde 0,11 oranında değer kaybıyla geçen hafta üzerine yükseldiği 200 günlük hareketli ortalamasının altında 12.951 puandan kapatırken, Almanya'da DAX endeksi ise günü hemen hemen önceki seviyesinden tamamladı.
     Bugün için analistler piyasaların ABD'deki ''mali uçurum'' konusundaki haber ve açıklamaların ve yoğun veri gündeminin takip edileceğini, yurt içinde ise İMKB'nin kendi iç dinamiklerine bakmak gerektiğini ifade ediyor.
     İMKB 100 endeksinin tarihi zirvesinde yükselişine devam ettiğini hatırlatan analistler, dolar bazlı endeksin yükseliş potansiyelinin devam ettiğini, ancak yıl başından beri özellikle banka hisselerinde görülen yüzde 60'lık kar marjı nedeniyle gelebilecek satışların da sert olabileceğini kaydediyor.
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     10.53 Almanya, kasım ayı hizmet sektörü PMI
     10.58 Avro Bölgesi, kasım ayı hizmet sektörü PMI
     11.30 İngiltere, kasım ayı hizmet sektörü PMI
     12.00 Avro Bölgesi, ekim ayı perakende satışlar
     15.15 ABD, kasım ayı ADP özel sektör istihdam verisi
     15.30 ABD, 3. Çeyrek tarım dışı verimlilik
     17.00 ABD, kasım ayı ISM imalat dışı endeks
     17.00 ABD, ekim ayı fabrika siparişleri
     17.30 ABD, haftalık petrol stokları

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER