ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ekim 2012 Salı 09:45

Küresel piyasalar tatilde yerinde saydı

Küresel piyasalar yurt içi piyasaların Kurban Bayramı nedeniyle verdiği arada yerinde saydı.


Küresel piyasalar yurt içi piyasaların Kurban Bayramı nedeniyle verdiği arada yerinde sayarak genel olarak kritik destek seviyeleri üzerinde yatay hareket etti. ABD'de Dow Jones endeksi zaman zaman 100 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 13.087 puanın altına gerilese de geçtiğimiz haftayı bu seviyenin üzerinde kapatırken bu hafta ''Sandy'' kasırgasının olumsuz etkileri nedeniyle işleme başlanamadı. New York borsası dün olduğu gibi bugün de tatil edildi.

Almanya'da DAX endeksinin analistlerin kritik öneme sahip olarak nitelendirdikleri 7.180 desteğinin çalıştığı ve 7.150 - 7.250 bandı aralığında dalgalı hareket ettiği görülürken İspanya'da IBEX 35 endeksi dün yüzde 0,60 oranında değer kaybederek geçtiğimiz haftanın son işlem günündeki getirisinin büyük çoğunluğunu geri verdi.
    
Diğer hisse senedi piyasalarında olumsuz yönde ayrışan Yunanistan'da ASE endeksi banka hisselerindeki sert düşüşün etkisiyle dün günü yüzde 6,28 oranında değer kaybıyla kapattı.
    
Bugüne gelindiğinde Japonya'da açıklanan sanayi üretimindeki düşüş ve Merkez Bankası (BOJ) başkanının faizleri değiştirmeme kararının ardından yaptığı açıklamalar Asya borsalarında düşüşlere neden oluyor. BOJ 2012 GSYH beklentilerini düşürürken hükümetten büyümeyi destekleyici adımların atılmasını beklediğini açıkça ifade etti ve niceliksel gevşemeye gitme kararı aldı.
    
Avrupa tarafında ise Yunanistan bankalarının ellerindeki tahvilleri ESM tahvilleri ile değiştiremeyeceği haberi, Yunanistan'ın borçlarının yeniden yapılandırılması ve avroda devam etmesine yönelik görüş ayrılıklarının giderilememesi ile avro dolar karşısında bir ara 1,2886 seviyesine kadar gerilese de bu dakikalarda 1,2920 seviyelerinden işlem görüyor.
    
İMKB'nin teknik görünümü değerlendiren analistler İMKB 100 endeksinin 70.000 seviyesinin destek konumuna geldiğini ve bu seviyenin üzerinde tutunulduğu sürece 71.500 ve tarihi zirve olan 71.776 seviyelerinin gündemde kalacağını belirtiyor.
    
Not artırım beklentisinin kasım ayının ilk haftasında da devam edebileceğini belirten analistler özellikle Fitch'in İstanbul'da 8 Kasımda yapacağı toplantı öncesinde görünümü pozitife yükseltebileceği görüşünün ağır bastığını kaydediyor.   
    
Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     10.00 Türkiye, TCMB eylül ayı uluslararası rezervler ve döviz likiditesi
     10.00 İspanya 3. çeyrek öncü GSYH
     11.10 Avro bölgesi, ekim ayo perakende sektörü PMI
     12.00 Avro bölgesi, ekim ayı sanayi kesimi güven endeksi
     14.55 ABD, haftalık REDBOOK perakende satışlar
    
   

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER