ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 09:21

Küresel piyasalar paranın kokusunu aldı


Küresel piyasalarda beklentilerin altında kalan verilerin ardından merkez bankalarına yönelik faiz indirimi ve G20 zirvesinden çıkan mesajlarla parasal genişlemenin devam edeceğine yönelik beklentilerin artmasıyla hisse senedi piyasaları hızlı yükseldi.
     ABD'de satınalma yöneticileri endeksinin (PMI) beklentilerin altında kalmasıyla olumsuz veri serisinin devam etmesi parasal genişlemeye yönelik beklentileri artırdı. Dow Jones endeksi günü yüzde 1,05 oranında yükselişle 14.719 puandan tamamladı, S&P 500 endeksi de yüzde 1,04 oranında artarak üst üste üçüncü işlem gününü de yükselişle kapattı. Analistler yükseliş eğiliminin devam ettiği ABD hisse senedi piyasalarında bugün dayanıklı mal siparişleri verisinin izleneceğini belirtiyor.
     Avrupa tarafında ise olumsuz verilerin ardından merkez bankasının faizleri indirebileceği beklentisinin artması avro/dolar paritesinin 1,30 sınırına kadar gerilmesine neden oldu, hisse senedi piyasaları da hızlı bir şekilde yükselişe geçti. Almanya'da DAX endeksi günü yüzde 2,41'lik yükselişle 7.7658 puandan tamamladı, Fransa'da CAC 40 endeksi ve İspanya'da IBEX 35 endeksinin yükselişi yüzde 3'ü aştı.
     Bugüne gelindiğinde Asya borsalarının da verilere bağlı ekonomik aktiviteye yönelik endişelere rağmen küresel piyasalardaki yükselişe ayak uydurduğu görülüyor. Kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,80, Çin'de Şangay endeksi yüzde 1,87 oranında yükseliş kaydetti.
     Dün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle işlem yapılmayan yurt içi piyasaların bugün küresel piyasalardaki yükselişlerin ve pazartesi günü 84.000 puanın üzerinde yapılan kapanışın teknik desteği ile güne alıcılı başlayacağı tahmin ediliyor. Analistler endeksin 83.800 üzerinde kaldığı sürece yükseliş eğiliminin devam edeceğini ve 85.000 ile 85.500 dirençlerinin takip edileceğini belirtiyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     11.00 Almanya, IFO nisan ayı iş ortamı endeksi
     14.00 Türkiye, TCMB son PPK toplantısı tutanakları
     14.30 Türkiye, nisan ayı kapasite kullanımı
     14.30 Türkiye, nisan ayı reel kesim güven endeksi
     15.30 ABD, mart ayı dayanıklı mal siparişleri
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER