ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Mayıs 2014 Cuma 10:53

Küresel piyasalar nereye esecek?

Küresel piyasalar nereye esecek?

Küresel piyasalar veri takviminin zayıf olması nedeniyle haftanın son işlem gününde de yön arayışının süreceği ön görülüyor.


Küresel piyasalar veri takviminin zayıf olması ve Merkez Bankası toplantılarından gelen sinyallerle genel olarak pozitif bir seyir izlerken, haftanın son işlem gününde de yön arayışının öne çıkması bekleniyor.

ABD'de Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, Kongre'de yaptığı açıklamalar ile faiz artırımının başlangıcına ilişkin beklentileri ötelerken, Yellen'in ekonomik aktivitenin desteklenmeye devam edileceği söyleminin altını çizmesi dikkati çekti. Veri takviminin zayıf olduğu haftanın ikinci yarısına pozitif giren hisse senedi piyasaları, dün hisse bazlı hareketlerin öne çıkmasıyla karışık bir seyir izledi. Dow Jones endeksi dün yüzde 0,20 yükselişle günü 16.551 puandan tamamlarken, S&P 500 endeksi yüzde 0,14, Nasdaq endeksi yüzde 0,40 düşüş kaydetti.

Avrupa tarafında İngiltere ve Avrupa merkez bankalarının (BoE, ECB) faizlerde değişikliğe gitmemesinin ardından 1,40 sınırına kadar yükselen avro/dolar paritesi ECB Başkanı Mario Draghi'nin haziran ayı toplantısında parasal genişleme ile ilgili adım atabileceklerini, sıra dışı önlemler alma konusunda Komite'nin hem fikir olduğunu belirtmesi ile hızlı bir şekilde düşüşe geçti ve 1,3840 seviyelerinde dengelendi. Draghi'nin açıklamalarının ardından Almanya'da DAX endeksi günü yüzde 0,90 yükselişle tamamlarken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,63, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,37 değer kazandı.

Yurt içinde, açıklanan ilk çeyrek sanayi üretiminin beklentilerden iyi gelmesi ile düşüş eğilimindeki döviz kurları ve faizlerden aldığı destekle yükselişini sürdüren BIST 100 endeksi, dün 76.000 seviyesini test ettikten sonra günü yüzde 1,09 yükselişle 75.782 puandan tamamladı.

Dolar/TL dün en düşük 2,0672 seviyesine kadar geriledikten sonra üst üste 11. işlem gününü de düşüşle 2,0736 seviyesinden tamamladı. Analistler, döviz kurlarındaki gerilemenin, hisse senedi fiyatlamalarının ve ekonomiye ilişkin senaryoların yeniden gözden geçirilmesine neden olduğunu belirterek, haftanın son işlem gününde de pozitif görünümün korunabileceğini tahmin ediyor.

Bugün veri takviminin zayıf olduğunu ifade eden analistler, iç dinamiklerin öne çıkacağını ve BIST 100 endeksinde 74.500 seviyesinin destek, 77.000 seviyesinin ise direnç konumunda olduğunu kaydediyor.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER