ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 09:30

Küresel piyasalar haftaya umutlu başlıyor


Küresel piyasaların, geçtiğimiz hafta ABD'de ''mali uçurum'', Avrupa'da ise Yunanistan'ın borçlarının tekrar yapılandırılmasıyla ilgili belirsizlikler nedeniyle yaşanan sert düşüşlerin ardından bu haftaya pozitif beklentilerle başlayacağı tahmin ediliyor.

ABD'de Dow Jones Endeksi Cuma günü Haziran ayından beri gördüğü en düşük seviye olan 12.471 puana kadar geriledikten sonra Cumhuriyetçilerle Demokratların bütçe kesintileriyle ilgili olarak yapılan görüşmede aşama kaydettiklerinin açıklanmasıyla toparlanarak günü yüzde 0,37 oranında yükselişle 12.588 puandan kapattı.

Avrupa borsalarında ise geçtiğimiz hafta endekslerin kısa vadeli destek seviyelerinin altına geriledikten sonra satış baskılarının arttığı görüldü. Almanya'da DAX Endeksi geçen hafta önceki hafta kapanışına göre yaklaşık yüzde 3 oranında değer kaybetti. Fransa'da CAC 40 Endeksi yüzde 2,40, İspanya'da IBEX 35 Endeksi de yüzde 1,40 oranında geriledi.

Analistler, bu hafta piyasaların yönünü yarınki Eurogroup toplantısından Yunanistan'a yardım ve borçların tekrar yapılandırılmasıyla ilgili çıkabilecek haberler ve ABD'de ''mali uçurum'' konusundaki görüşmelerin etkileyeceğini belirtiyor.

Endekslerin genel olarak kısa vadeli teknik görünümünün bozulduğuna dikkati çeken analistler, gelmesi muhtemel tepki alımlarının pozitif gelişmelerle desteklenmediği taktirde satıcılı seyrin devam edebileceğini tahmin ediyor.

İMKB 100 Endeksi'nin de 71.000 desteğinin altındaki kapanışın ardından, gelebilecek tepki alımlarında 71.500 seviyesinin direnç konumuna gelebileceğini belirten analistler, satıcılı seyrin devam etmesi durumunda 70.000 seviyesinin destek olarak öne çıkacağını kaydediyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     12.00 Avro Bölgesi, Eylül ayı inşaat üretimi
     17.00 ABD, NAHB Kasım ayı konut piyasası endeksi
     17.00 ABD, Ekim ayı ikinci el konut satışları
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER