ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Mart 2017 Perşembe 09:23

Küresel piyasalar ECB kararlarına odaklandı

Küresel piyasalar ECB kararlarına odaklandı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) kararları ve sonrasında ECB Başkanı Draghi'nin açıklamaları bugün piyasaların odağında olacak Analistler, ECB'nin faizler ve varlık alım programında değişiklik yapmasının beklenmediğini belirtti


Küresel piyasalar dalgalı seyrini devam ettirirken, bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB) kararları ve sonrasında ECB Başkanı Mario Draghi'nin açıklamaları takip edilecek.

ABD'de dün açıklanan özel sektör istihdam verisinin beklentileri aşmasının ardından dolar endeksi yükseliş eğilimini devam ettirerek 102 seviyesinin üzerine yerleşti. ABD 10 yıllık tahvil faizleri 20 Aralık 2016'dan bu yana en yüksek seviyesi olan yüzde 2,58'e kadar çıkarken, Dow Jones endeksi yüzde 0,33, S&P 500 endeksi yüzde 0,23 değer kaybetti, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,06 artış kaydetti.

Avrupa tarafında, dün Almanya'da açıklanan sanayi üretimi verisinin beklentilerden iyi gelmesine karşın avro/dolar paritesi yüzde 0,26 gerileyerek 1,0540 seviyelerine inerken, DAX endeksi günü yatay tamamladı. Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,11 yükseldi, İngiltere'de FTSE 100 endeksi ise yüzde 0,06 değer kaybetti.

Analistler, bugün ECB'nin faiz kararı ve sonrasında Başkan Mario Draghi'nin konuşmasının piyasaların odak noktasında olacağını belirterek, ECB'nin faizlerde değişiklik yapmasının beklenmediğini kaydetti. Piyasalarda son dönemde artan enflasyona rağmen ECB'nin bugünkü toplantısında varlık alım programında da herhangi bir değişiklik yapmasının beklenmediğini aktaran analistler, Draghi'nin konuşmasından, gelecek dönem para politikasına ilişkin ipuçlarının aranacağını söyledi.

Çin'de bugün açıklanan enflasyon verisinin yüzde 0,8 artış ile beklentilerin oldukça altında kalmasının ardından Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,8 değer kaybederken, Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,34 yükseldi.

Uluslararası piyasada diğer para birimleri ve emtialar karşısında değer kazanan dolara bağlı olarak dün dolar/TL, 3,75 seviyesine kadar yükseldi. BIST 100 endeksi ise yüzde 1,46 değer kaybederek günü 89.485 puandan tamamladı.

Analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) 15 Mart'ta faizleri artıracağına ilişkin beklentilerin yüzde 100'e çıktığını, açıklanacak verilerin Fed'in bu aydan sonraki faiz artırım hızına ilişkin beklentiler ve buna bağlı olarak piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını kaydetti. ABD'de yarın açıklanacak tarım dışı istihdam ve işsizlik verisi öncesinde piyasalarda dalgalı seyrin devam edebileceğini belirten analistler, BIST 100 endeksinin 88.500 seviyesinin destek, 90.000 ve 91.500 seviyelerinin direnç konumuna geldiğini söyledi.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

14.30 Türkiye, TCMB haftalık para ve banka istatistikleri

15.45 Avro Bölgesi, ECB faiz kararı

16.30 Avro Bölgesi, Draghi'nin konuşması

16.30 ABD, haftalık işsizlik başvuruları

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER