ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 10:24

Küresel piyasalar açıklanacak


Dün açıklanan PMI verileri ve ABD şirket bilançoları ile dalgalı bir seyir izleyen küresel piyasalar bugün de açıklanacak makro ekonomik verileri takip edecek.
     ABD'de borç tavanı sorunun ertelenmesiyle rahatlayan hisse senedi piyasaları açıklanacak şirket bilançoları ve makro ekonomik verilere odaklandı. Dow Jones endeksi, haftalık işsizlik verisinin beklentilerde daha iyi gelerek son beş yılın en düşüğüne gerilemesiyle yüzde 0,33 oranında değer kazanarak 13.825 puana yükseldi. Nasdaq endeksi ise hayal kırıklığı yaratan Apple bilançosu nedeniyle yaşanan sert kayıpları telafi etmeye çalışsa da günü yüzde 0,74 oranında kayıpla tamamladı.
     Avrupa tarafında açıklanan imalat sanayi PMI endeksi verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesiyle avro diğer para birimleri karşısında değer kazanırken Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,53 oranında yükselişle 7.748 puandan kapattı. İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,09, Fransa'da CAC 40 endeksi ise yüzde 0,70 oranında yükseliş kaydetti.
     Yurt içinde ise açıklanan Merkez Bankası haftalık verilerinde yabancı yatırımcı alışlarının hem İMKB'de hem DİBS'lerde devam ettiğinin görülmesi ve yurt dışı hisse senedi piyasalarındaki pozitif seyrin etkisiyle kapanış rekoru 86.437,89 puana taşındı. Buna rağmen özellikle banka ve holding sektör endekslerinin günü düşüşle kapatması, kar satışlarının etkisini artırabileceğini işaret etmesi bakımından dikkat çekiciydi.
    
     Bugün piyasaların takip edeceği veriler şöyle:
    
     10.00 Türkiye, TUİK ocak ayı sektörel güven endeksi
     11.00 Almanya, IFO ocak ayı iş dünyası güveni
     11.30 İngiltere, 2012 4. çeyrek GSYH
     14.30 Türkiye, TCMB ocak ayı iktisadi yönelim anketi ve KKO
     17.00 ABD, aralık ayı birinci el konut satışları
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER