ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2013 Salı 13:08

Küresel bor rezervlerin yüzde 42’si Türkiye'de bulunuyor

Küresel bor rezervlerin yüzde 42si Türkiyede bulunuyor


Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) Araştırma ve Geliştirme Koordinatörlüğü Grup Koordinatörü İbrahim Yaşar, küresel bor rezervlerinin yüzde 42’sinin Türkiye’de bulunduğunu söyledi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Bor Araştırma ve Uygulama Merkezi (BORAM) tarafından 'Ülkemiz bor potansiyeli ve mevcut durum' konulu toplantı düzenlendi. BORAM Müdürü Prof. Dr. Haldun Kurama, borun çağın en önemli madeni olduğunu söyledi. BOREN Araştırma ve Geliştirme Koordinatörü Yaşar ise bor sektörü ve Türkiye’nin sektördeki yeri konusunda bilgiler verdi.

Türkiye’nin dünyada bor rezervleri bakımından önemli bir coğrafya olduğunu belirten Yaşar, küresel bor rezervlerinin yüzde 42’sinin Türkiye’de bulunduğunun altını çizdi ve geniş bir kullanım alanı olduğunu aktardı. Özellikle de camcılık alanında önem taşıdığını ifade eden Yaşar, Türkiye’de elde edilen borun yine burada işlenerek sanayi kullanımına hazır hale getirildiğini kaydetti. Bor rezervleri ve borun kullanım alanları hakkında detaylı istatistiki bilgiler de veren Yaşar, ülkede bor madenine verilen önemin her geçen gün arttığını ve dünya sanayiine sunulan işlenmiş bor oranının da geçmişe oranla yükseldiğini vurguladı.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER