ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2013 Pazartesi 16:28

"Kurbanda canlı hayvan ithal edilmeyecek"

"Kurbanda canlı hayvan ithal edilmeyecek"


Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı İhsan Akın, ithal hayvan sorununu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ilettiklerini, Başbakan’ın Kurban Bayramı sırasında Türkiye’ye ithal hayvan getirilmeyeceğini bildirdiğini aktardı.

İhsan Akın, yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın 21-22 Eylül tarihlerinde Malatya’yı ziyaretinde sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile biraraya geldiğini söyledi. Akın, toplantının soru-cevap bölümünde canlı hayvan ithalatı ile ilgili sektörün sorunlarını kendisine yazılı olarak ilettiklerini belirtti. Hükümetin hayvancılıkla ilgili sorunların çözümü için yeni projeler ürettiği söyleyen Akın, Erdoğan’ın Kurban Bayramı döneminde Türkiye’ye ithal hayvan getirilmeyeceğini açıkladığını aktardı. Akın, şöyle devam etti: "Hayvancılıkla ilgili bazı sorunlarımızı yazılı olarak Başbakan Erdoğan’a ilettik. Başbakan da sorularımıza kürsüden cevap verdi. İthal hayvan sorunu ile alakalı bir müjde verdi. Bildiğiniz gibi Kurban Bayramı yaklaşıyor. Bu dönemde ülkemize kesinlikle ithal hayvan gelmeyeceğini açıkladı. Bu açıklama yerli üreticilerin yüreğine su serpmiştir. Kendisine hayvancılıkla uğraşanlar adına teşekkür ediyoruz."

Kurban Bayramı öncesi hayvancılık sektörünün yavaş yavaş hareketlendiğini anlatan Akın, yetiştiricilere sahte çek, senet, para uyarısı yaptı. Kalpazanların özellikle hayvan pazarlarındaki hızlı para akışını fırsat bildiğini vurgulayan Akın, üreticilerin mağdur olmaması için alışveriş yaparken dikkatli olmaları gerektiğinin altını çizdi.

Akın, kurbanlık alacak vatandaşları, alacakları hayvanlarda ‘veteriner sağlık raporu/menşe şahadetnamesinin bulunmasına, büyükbaş hayvanların küpeli olmasına dikkat etmeleri’ konusunda uyardı. Akın, kurbanlık alacak vatandaşların dikkat etmesi gereken hususları şöyle sıralandı:
"Veteriner sağlık raporu ve/veya menşe şahadetnamesi olmayan, sığır ve manlarda küpesi ve pasaportu bulunmayan, çok zayıf olan, gebe olan, yeni doğum yapmış olan, yüksek ateşi olan, çok genç ve etleri olgunlaşmamış olan, tüyleri karışık ve mat olan, bakışları ve dış görünümü cansız olan, pis kokulu ishali ve burun akıntısı olan, çevreye aşırı tepkili veya çok duyarsız olan hayvanların alınmaması gerekmektedir."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER