ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2014 Salı 15:29

Kur ve gıda yüzünden enflasyon yüzde 5'in üzerinde seyredecek


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kur ve gıda fiyatlarına bağlı olarak enflasyon göstergelerinin bir süre daha yüzde 5 hedefinin üzerinde seyredeceğinin öngörüldüğünü belirtti.


TCMB, enflasyon rakamları ve tahminleri ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Buna göre Ocak ayında tüketici fiyatlarının yüzde 1,98 oranında artarken, yıllık enflasyon yüzde 7,75 oldu.

Bu gelişmede gıda fiyatları, vergi ayarlamaları ve döviz kuru hareketleri etkili oldu. Çekirdek enflasyon göstergeleri temel mal kaynaklı olarak yükseldi. Hizmet enflasyonu ise göreli olarak ılımlı seyrini korudu.

GIDA GRUBUNDA YILLIK ENFLASYON YÜZDE 10,89’A YÜKSELDİ

Gıda grubunda yıllık enflasyon yüzde 10,89’a yükseldi. İşlenmemiş gıda grubunda Ocak ayında taze meyve-sebzenin yanı sıra diğer ürün fiyatlarında da yüksek oranlı bir artış kaydedildi. Böylelikle, geçen yıldaki yüksek baza karşın işlenmemiş gıda yıllık enflasyonu artış kaydetti. İşlenmiş gıda grubu fiyatları ise genele yayılan artışlarla yüzde 1,42 oranında yükseldi ve grup yıllık enflasyonu yüzde 8’e çıktı.

Ocak ayında uluslararası petrol fiyatlarındaki düşüşe karşın Türk Lirası'nda gözlenen değer kaybı paralelinde artan yurt içi akaryakıt fiyatlarına bağlı olarak enerji fiyatları yükseldi. Alkollü içecekler ve tütün ürünleri grubunda ise ÖTV ayarlamasına istinaden tütün ürünleri fiyatlarında yüzde 7,4 oranında artış kaydedildi.

Hizmet fiyatları Ocak ayında yüzde 0,93 oranında artı ve grup yıllık enflasyonu yüzde 8 seviyesindeki seyrini korudu. Bu dönemde mevsimsellikten arındırılmış veriler hizmet grubu enflasyonunun an eğiliminde sınırlı bir artışa işaret etti.

Merkez Bankası'nın yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“ Temel mal grubu yıllık enflasyonu ise yaklaşık 1 puanlık artışla yüzde 7,12’ye yükseldi. Bu gelişmede, Türk Lirası'ndaki değer kaybının yansımaları ve otomobil fiyatlarındaki ÖTV artışı ile yükselen dayanıklı tüketim malları fiyatları belirleyici olmuştur. Diğer taraftan, giyim grubunda yıllık enflasyon azalış eğilimini sürdürmüştür. Türk Lirası'nda Aralık ayının ikinci yarısından itibaren gözlenen değer kaybının Ocak ayından itibaren fiyatlara yansımaya başlamasıyla birlikte temel mal grubu fiyatları ivmelenmiştir. Özetle, Kurul son dönemde enflasyon görünümü ve beklentilerde gerçekleşen bozulmayı dikkatle takip etmektedir. Yakın dönemde yapılan vergi ayarlamalarına, döviz kuru hareketlerinin etkilerine ve gıda fiyatlarındaki olumsuz seyre bağlı olarak enflasyon göstergelerinin bir süre daha yüzde 5 hedefinin üzerinde seyredeceği tahmin edilmektedir.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER