ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 23:04

Kumaş Tasarım Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu

Kumaş Tasarım Yarışmasında ödüller sahiplerini buldu


 İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) tarafından bu yıl 7’ncisi düzenlenen Kumaş Tasarım Yarışması’nın kazananları belli oldu. İTHİB Başkanı İsmail Gülle, “Bu sektör gerçek babayiğitlerin sektörü. Gençleri sektöre kazandırmak ve fikirlerini değere dönüştürmelerini sağlamak için bu yarışma çok önemli.” dedi.

Genç yetenekleri ödüllendirmek ve teşvik etmek için yapılan Kumaş Tasarım Yarışması 2012, İsmail Gülle’nin ev sahipliğinde gerçekleşti.Yarışmada birinci olan Cansu Kasaplar 10 bin lira para ödülünün yanı sıra Ekonomi Bakanlığı’nın katkılarıyla 2 yıl yurtdışında eğitim hakkı, 6 ay yurt içinde dil eğitim fırsatı, yurtiçinde staj imkanı ve sektörün önemli fuarlarından olan Paris Premiere Vision’a katılma hakkı kazandı. İkinci olan Fatma Ceren Güneş 6 bin, üçüncü Neriman Özaslan ise 3 bin lira para ödülünün yanı sıra yurtiçinde staj, 6 ay dil eğitimi ve Paris Premiere Vision Fuarı’na katılım ödüllerine sahip oldu.

İTHİB Başkanı İsmail Gülle, 7 yıldır düzenlenen yarışmanın olgunluk dönemine ulaştığını söyledi, “Bu sektör, gerçek babayiğitlerin sektörü. 150 milyar doları bulacak 2012 yılı toplam ihracatımızın 25 milyar doları tekstil ve hazır giyim sektörü tarafından yapılacak.” diye konuşan Gülle, sektörün kazancı için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti. İTHİB Başkanı, gençleri sektöre kazandırmak ve fikirlerini değere dönüştürmek için tasarım yarışmalarının önemli olduğuna da dikkat çekti.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de 2023 hedefine giden yolda tasarım odaklı ve yükte hafif, pahada ağır ürünlere yönelmek gerektiğini ifade etti. Büyükekşi, “2023 hedefimizin dört ayağı var. İnovasyon, tasarım, Ar-Ge ve moda.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER