ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 11:11

Kudrin’den Rusya ekonomisine uyarı

Kudrinden Rusya ekonomisine uyarı


Rusya Maliye eski Bakanı Aleksey Kudrin, dış piyasalarda yaşanan durgunluk, artan enflasyon ve düşen petrol fiyatlarının iç piyasada da tüketimi gerilettiğini söyledi. Eski Bakana göre bu ortamda Rusya ekonomisi yüzde 3 büyüme rakamlarını geçemez.

Rossiya 24 kanalında değerlendirmelerde bulunan Kudrin, “Rusya’da ekonomik büyüme rakamları petrol ve doğalgaz fiyatları ile şu an desteklenemiyor. Ocak-Şubat aylarında yıllık bazda büyüme rakamı yüzde 1,6 olarak gerçekleşti.” hatırlatması yaptı.

Kudrin, “Ümit ederim ki biz yüzde 3 ya da 3,3 büyürüz. Ancak bunun için çok çalışmamız gerekiyor.” dedi. Eski Bakan daha önce yaptığı değerlendirmede yüzde 3 büyüme rakamının Rusya açısından durgunluk olduğunu, reel olarak canlılık yaşanabilmesi için yüzde 3-4,5 aralığında bir rakamın görülmesi gerektiğini ifade etmişti.

Rusya’nın enerji gelirleri ile tüketimi artırarak daha fazla büyümesinin imkansız olduğuna değinen Kudrin’e göre çözüm; yatırım ortamının iyileştirilmesi ve ekonominin çeşitlendirilmesi.

Rusya Ekonomi Bakanlığı’nın resmi verilerine göre ise Rusya 2013’te yüzde 3,6, 2014’de de yüzde 4,3 büyüyecek. Rusya hükümeti enflasyon rakamlarını da yüzde 5-6 aralığında tutmak istiyor.

Rusya 2009 krizinden bu yana 2012’de yüzde 3,4 büyüme ile en düşük rakama geriledi. Ekonomik büyümenin zayıflamasında Avrupa ülkelerinde Rus ihraç mallarına azalan talep ve ülkede yatırımların gerilemesi gerekçe gösteriliyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER