ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 14:04

Krize giren esnaf işsizlik maaşı istiyor


Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ÇESOB) Başkanı Yalçın Kılıç, esnaf ve sanatkarların zaman zaman ekonomik krizler nedeniyle sorunlar yaşadığını belirtti.

Kent genelinde esnaf ve sanatkarları ziyaret eden burada yaptığı konuşma da Kılıç, acil olarak esnaf ve sanatkarlar içinde işsizlik fonu oluşturulması gerektiğini dile getirdi.

Ekonomik nedenler ve afetlerden dolayı işinden olan yada işini kaybeden esnafında işsizlik maaşı bağlanması talebinde bulunan Yalçın Kılıç, esnafın küçük sermayeler ile kendi emekleri doğrultusunda çalışan bir kesim olduğunu söyledi.

AVM'lerin haksız rekabeti yada ekonomik sıkıntılar dolayısıyla işleri bozulan esnafın da işsizlik maaşı almasını gerektiğinin altını çizen Kılıç ''işleri bozulan esnaf ve sanatkarlarımız iş yerini kapattığında tekrar yeni bir iş yeri açıncaya kadar işsiz geçirdikleri sürede bir sosyal koruma mekanizması içinde yer alması ciddi bir ihtiyaçtır. İşler bozulduğunda diğer sosyal taraflara belli bir süre için de olsa bir işsizlik maaşı ödenirken, kendi sosyal güvenlik primini yine kendisi ödeyen esnafa nedense böyle bir hak tanınmıyor. Bu nedenle acil tedbir alınmalı ve esnafa da işsizlik sigortası fonu oluşturmalıdır. Çünkü bunların her birisi bir müteşebbistir. Bunlar kaynak sağlayan en önemli kesimdir.''
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER