ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 15:11

"Krizdeki ülkelerde sosyal huzursuzluk artıyor"


Uluslararası Çalışma Örgütü, Avrupa Birliği’nde devam eden ekonomik krizin sosyal huzursuzluk tehlikesini artırdığına dikkat çekti. Rapora göre birlik içerisinde sosyal huzursuzluk riski, kriz öncesi döneme göre 12 puan yükseldi. Gelir dağılımındaki eşitsizlik ve fakirlerin sayısının artmasının sosyal Avrupa için büyük bir tehdit olduğu vurgulanırken, iş dünyasının aktörlerinin bir araya getirilerek sorunun çözümüne ilişkin diyalog başlatılmasının hedeflendiği ifade edildi. Raporda Türkiye’nin son yıllarda birçok alanda kaydettiği gelişmeler örnek gösterildi.

Birleşmiş Milletler’e bağlı Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından Oslo’da gerçekleştirilen 9. Avrupa Bölge Konferansı'nda ‘Çalışma, Büyüme ve Sosyal Adalet’ başlıklı bir rapor yayımlandı. Türkiye’yi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in temsil ettiği toplantıda krizin iş piyasasına etkileri 146 sayfalık bir raporda detaylı olarak aktarıldı. Kriz dolayısıyla giderlerin azaltılması yoluna gidilmesinin kamu hizmetlerinde zayıflamaya yol açtığı ifade edilen raporda, iş piyasası reformlarının istihdam güvenliğini sıkıntıya soktuğu belirtildi.

SOSYAL HUZURSUZLUK RİSKİ ARTTI

Rapora göre birlik içerisinde sosyal huzursuzluk riskinin kriz öncesi döneme göre 12 puan yükseldi. Krizin şiddetli yaşandığı Güney Kıbrıs, Yunanistan, Portekiz ve İtalya’da ise risk endeksi çok daha hızlı artış gösterdi. Riskin düşüşe geçtiği ülkeler ise Almanya, Belçika ve Finlandiya oldu. Raporda Türkiye’nin işsizliğin görünür bir şekilde azaldığı ülkeler arasında yer aldığı ifade ediliyor.

RAPORDA TÜRKİYE’NİN EKONOMİK PERFORMANSI ÖVÜLDÜ

Çalışma Örgütü’nün raporunda araştırma geliştirme konusunda ülkelerin yatırımları konusunda Türkiye örek gösterilerek, devletin yaptığı harcamaların 2003 ve 2009 yılları arasında 2 milyar dolardan 8,8 milyar dolara yükseldiği bilgisine yer veriliyor. Türkiye’nin gençlere istihdam oluşturma konusunda aksiyon planı belirlediği, 2011 yılında hayata geçirilen proje ile işletmelerin desteklendiği ve kurumlar arasında işbirliğinin arttığı ifade ediliyor. Engellilerin istihdamı ve kadınların iş piyasasına katılımının artırılması konusunda atılan adımlar raporda bahsedilen diğer gelişmeler.

GENÇ İŞSİZLİĞİ TÜRKİYE VE MAKEDONYA HARİÇ TÜM ÜLKELERDE ARTIŞ GÖSTERDİ

Krizin etkileri en çok hissedildiği kesim olan gençler arasında özellikle eğitimlerini tamamlamayanların ve meslek eğitimi yapmayanların büyük risk altında olduğu bildiriliyor. Birlik içerisindeki genç işsizleri yüzde 32,6’sının son 12 ay içerisinde işsiz oldukları bilgisine yer verilen raporda, Yunanistan yüzde 57,6, İspanya yüzde 56,5 başı çekiyor. Birlik dışındaki ülkeler arasında Makedonya yüzde 54,8 ile genç işsizliğinde ilk sırada yer alırken Türkiye’deki gençlerin yüzde 18’si işsiz (Eylül 2012 rakamları ile). Bu alanda en iyi oran yüzde 8,1 Almanya’ya ait.

Raporda gençler için yeni istihdam alanları oluşturulmasının global manada en yüksek önceliğe sahip olması gerektiğine vurgu yapılan raporda, hükümetlere genç işsizliği konusu ile aktif mücadele çağrısında bulunuldu.

NÜFUS YAŞLANACAK, İŞ PİYASASI ÖNLEM ALSIN

Raporda, nüfusun gittikçe yaşlandığı, hali hazırda dörde bir olan çalışan/emekli oranının, 2060 yılında iki çalışana karşılık bir emekliye dönüşeceği bildiriliyor. Rapora göre bu demografik gelişim; kalifiye eleman eksikliği, sosyal sistemin finansman problemi ve istihdam artışını engelleyecek. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER