ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Haziran 2014 Salı 01:32

Kredi çekmek isteyenler dosya masrafına dikkat

Kredi çekmek isteyenler dosya masrafına dikkat

Bugün ekonomi sayfalarında göze çarpan bir haberde kredi çektiği zaman ödediği dosya masrafının iadesini isteyen vatandaş borçlu çıktı.


Türkiye'de pek çok insanın kredi çektiğini en azından kredi başvurusu yaptığını biliyoruz. Bugün ekonomi sayfalarında göze çarpan bir haberde kredi çektiği zaman ödediği dosya masrafının iadesini isteyen vatandaş borçlu çıktı.

Pek çoğumuzun en azından intiyaç kredisi adı altında kredi başvurusunda bulunduğumuz tahmin edilebilir.

Bu kez bir kişi 300 lira ödediği dosya masrafının iadesini istedi ancak istediğine pişman oldu. 

Şikayetvar’ın haberine göre: Safranbolu’da bir bankadan kredi çekerken 300 lira dosya masrafı ödeyen M.E. ücretin iadesi için bankaya başvuru yaptı. Taksitlerini aksatmadan ödediğini ve borcunu bitirdiğine dair ‘borcu yoktur’ yazısını da aldığını belirten tüketici, dosya masrafının iadesi için müracaat ettikten sonra ev adresine gönderilen borçla şok oldu.


Banka müşterisine 0,50 kuruş borcunun kaldığını belirterek, faizleriyle birlikte 180 lira ödemesi gereken borç olduğunu bildirdi. Bankadan dosya masrafının iadesini istediği için cezalandırıldığını düşünen M.E. 'borcu yoktur' yazısı almasına rağmen yıllar sonra ortaya çıkan 0,50 kuruşluk borca anlam veremediğini ifade etti.

“Dosya masrafını geri alayım derken yine borçlu oldum” diyen vatandaşın şikayeti şöyle:

“Bankadan iki yıl önce 6 bin liralık kredi çektim. Bu yıl içerisinde borcum bitti ve borcumun olmadığına dair bankadan yazı aldım. Kredi çektiğim esnada dosya masrafı adı altında 300 lira ücret alındı. Kesilen ücreti bankadan alabilmek için Tüketici Komisyonu’na başvuru yaptım, onaylanmadı. Daha sonra da bana bankadan 0,50 kuruş borcumun kaldığını faiziyle birlikte 180 liraya ulaştığını ödemem gerektiğini belirten bir yazı gönderildi. Nasıl oluyor bu durum anlam veremiyorum. Dosya masrafını geri almak isterken yine borçlu ben oldum. Lütfen bir çözüm bulsunlar.”

Gerçekten vatandaşların kredi çekerken bu gibi ayrıntılara dikkat etmeleri gerekmektedir..

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER