ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 12:32

Kozmetik ihracatında hedef 2 milyar dolar


İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Başkanı Murat Akyüz, 5 yıl içinde kozmetik ihracatını 2 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.

Yapılan açıklamaya göre, ihracat potansiyeli ile kimya sektörünün en önemli alt gruplarından biri olan kozmetik sektörü, son beş yılda Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde önemli başarılara imza attı.

İhracat atağını tüm hızıyla sürdüren ve Asya'yı hedef pazarlarına alan Türk kozmetik markaları, Uzakdoğu'nun en büyük kozmetik fuarı Cosmoprof Asia'da ürünlerini sergiledi.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), 14 - 16 Kasım 2012 tarihleri arasında Hong Kong'da düzenlenen Cosmoprof Asia Fuarı'na, bu yıl ikinci kez Türk kozmetik firmalarının milli katılımını organize etti.

Uzakdoğu'nun en büyük kozmetik etkinliğinde güzellik ve saç ürünleri, parfüm, ambalaj, güzellik salonu ekipmanları, doğal ürünler ve sağlık ürünleri görücüye çıktı.

Kozmetik ve parfüm sektörünü bir araya getiren fuarda, Türk kozmetik sektörü 17'si milli olmak üzere 23 firmayla temsil edildi.
    
''Güney Amerika'yı adeta fethettik, Asya pazarında da güçlenmek istiyoruz''

İKMİB Başkanı Murat Akyüz de, konuya ilişkin değerlendirmesinde, kimya sektörü içinde kozmetiğin gelişiminin dikkat çekici olduğunu belirterek, alternatif pazarların ihracata olan etkisiyle sektörü farklı coğrafyalarla buluşturmaya devam ettiklerini belirtti.

Akyüz, şunları kaydetti:

''Ar-Ge çalışmaları kapsamında oluşturduğumuz kozmetik takımları ile Güney Amerika'yı adeta fethetmiştik. Sektörümüz varlığını Asya pazarında da güçlendirmek istiyor. Çin başta olmak üzere Asya, kozmetik sektörü için önemli bir ihracat potansiyeli taşıyor.

Bu yıl ikinci kez katıldığımız Cosmoprof Asia Fuarı ile Türk firmalarımız Asya'da önemli iş bağlantıları kurma imkanı buldu. Geçtiğimiz yıl 1 milyar dolara yaklaşan kozmetik ihracatımızı, 5 yıl içinde 2 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Kozmetik sektörümüz için yeni pazar arayışlarımız tüm hızıyla devam edecek.''

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER