ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 13:25

Kozmetik ihracatçıları SASO belgesinden muzdarip


Hatay Sanayici ve İşadamları Derneği (HASİAD) Başkanı Gülay Gül, kozmetik ihracatında Suudi Arabistan tarafından talep edilen Suudi Arabistan Standart Organisation (SASO) belgesinin alınma aşamasında ihracatçıların zorlandığını bildirdi.

Suudi Arabistan’a yapılan kozmetik ihracatında kozmetik ürünlerinin tabi olduğu gıda ve ilaç standartlarını içeren SASO belgesi talep edildiğini aktaran HASİAD Başkanı Gül, geçen yıla kadar TSE tarafından verilen belgeyi ihracatçıların bu yıl farklı ülkelerden almak durumunda bırakıldığını belirtti.

Gül şöyle konuştu; “Firmalarımız söz konusu belgeyi Avrupa ve Uzakdoğu menşeli firmalardan maliyet ve zaman açısından ciddi külfetlere katlanarak tedarik etmek zorunda kalmışlardır. İşadamlarımız ihracata hazır ürün için aylarca SASO belgesi engeline takılıyor. Dolayısı ile hem stok maliyetleri artmakta hem de ithalatçı firmaya karşı çok zor durumda kalınıyor. Bu gecikmeler beraberinde tazminatı ve beklenen karlılığı zarara hatta ihracatı durdurma noktasına getirdi. Daha önce TSE tarafından düzenlenen SASO belgesinin yabancı firmalardan alınması, ihracatımızı olumsuz etkiliyor." dedi.

Türkiye'nin kalkınmasının ve büyümesinin anahtarı olarak görülen ihracatın önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini ifade eden Gül, "Birçok ülkeye ihracatta talep edilen kalite belgesi TSE tarafından düzenlenebilmesi için gerekli anlaşmalar yapılmalı. Firmalarımıza ihracat muameleleri konusunda gerekli kolaylık mutlaka sağlanmalı." diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER