ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ekim 2012 Salı 21:44

Körfezli milyoner sayısı artacak

Önümüzdeki beş yıl içinde Körfez ülkelerinden Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’ndeki milyoner sayısında çift basamaklı büyüme görüleceği bildirildi.


Credit Suisse tarafından yayınlanan 2012 servet raporuna göre BAE’deki milyoner sayısı 2017’ye kadar yüzde 12’lik artış ile 43 binden 48 bine çıkacak. Suudi Arabistan’daki 46 bin milyoner sayısı ise yüzde 17’lik büyüme ile 64 bine ulaşacak.

BAE aynı zamanda dünyadaki en zengin yüzde 1’lik kesime en fazla sayıda vatandaş dahil eden çok az sayıdaki ülkelerden biri oldu. Bir önceki yıla kıyasla dolar milyoneri sayısındaki 3 binlik artış ile Emirlikler, dünyada en çok artış kaydeden ilk 10 ülke listesine girdi.

Rapora göre dünyada ilk sırada gelen Amerika Birleşik Devletleri’ndeki milyoner sayısı yüzde 53 artarak beş yıl içerisinde 16.8 milyonu bulacak.

İspanya, 87 bin kişilik azalma ile en büyük düşüşü yaşadı. Avro bölgesindeki krizden etkilenen diğer ülkelerden Belçika, Fransa, Almanya ve İtalya’da da geçtiğimiz yıl zengin sayısında büyük düşüş görüldü.
Bugünkü kur üzerinden küresel servetin değeri 223 trilyon dolara ulaştı. İstikrarlı büyüme sağlandığı takdirde rapora göre toplam servet önümüzdeki beş yıl içerisinde 330 trilyon dolara ulaşacak. Tüm dünyadaki milyoner sayısı aynı dönemde 18 milyon artarak 46 milyona ulaşacak ve Çin, ABD’nin ardından Japonya’yı geçerek ikinci sıraya yerleşecek.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER