ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 22:29

Körfez’deki yabancılar ülkesine geçen yıl 80 milyar dolar yolladı


Altı üye ülkeden oluşan Körfez İşbirliği Konseyi’nde çalışan yaklaşık 15 milyon yabancı işçinin 2012’de kendi ülkesine 80 milyar dolarlık para transferinde bulunduğu bildirildi.
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE’)’nin başkenti Abu Dabi’de düzenlenen iş hareketi konulu konferansta, BAE vekil başbakanı Şeyh Mansur Bin Zayid El Nahyan’ın konuşmasını okuyan İş Bakanı Sakr Said Gobaş, ‘yabancı işçileri misafir eden Körfez ülkelerinin göç ve kalkınma arasındaki ilişkinin güçlenmesine ve sınırlar arasındaki işçi hareketleriyle ilgili politikaların oluşturulmasına katkıda bulunduğunu’ söyledi.

BAE’nin 19 milyar dolar ile tüm Körfez’den dışarıya çıkan finansal akışın yüzde 24’ünü gerçekleştirdiği vurgulandı. Şeyh Mansur ayrıca yabancı işçilerin hem bulunduğu ülkelerin hem de kendi ülkelerinin kalkınmasına katkıda bulunduğundan övgüyle söz etti.

Şeyh Mansur, küresel krize rağmen BAE’nin 2009-2012 yılları arasında her yıl bir milyon iş alanı açtığını ve işçi haklarının korunmasıyla ilgili tüm çabayı gösterdiklerini kaydetti.
Konferansta konuşan Dünya Bankası bölge müdürü Dr Faruk İkbal, tüm dünyadaki 7 milyar insanın bir milyarının göçmen olduğunu söyledi. Bu rakamdan 700 milyonunun ‘iç göçmen’, 200 milyonunun ise ‘dış’ yani ikamet ettiği ülkeyi değiştiren göçmen olduğunu belirtti.
Dr İkbal’a göre bu göçmenlerin ülkesine gönderdiği miktar 400 milyar doları buldu ve toplam miktarın yüzde 20’si Körfez ülkelerinden dışarıya transfer edildi.

Körfez ülkelerindeki en büyük yabancı çalışan nüfusu, Hindistan, Pakistan, Afganistan başta olmak üzere Asya ve Uzakdoğu ülkelerinden gelen işçiler oluşturuyor.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER