ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 15:29

Körfez ülkeleri enerjiye 250 milyar dolar yatıracak


Altı üye ülkeden oluşan Körfez İşbirliği Konseyi’nin enerji sektörüne önümüzdeki beş yıl içerisinde 250 milyar doların üzerinde yatırım yapmayı planladığı bildirildi.

Araştırma şirketi Global Business Reports tarafından yayınlanan ‘Enerji – Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’ adlı rapora göre önümüzdeki beş ile on yıl arası sadece BAE değil tüm Körfez ve Ortadoğu’daki enerji sektörünün şekillenmesinde önemli rol oynayacak.

Uzmanlara göre özellikle Dubai ve Abu Dabi gibi hızla büyüyen şehirlerin etkisiyle önümüzdeki on yıl boyunca elektriğe olan talepteki büyümede yılda yüzde 8 ile 10 arası artış görülecek.

Bunun yanı sıra bölgede en büyük enerji yatırımlarının BAE’nin başkenti Abu Dabi’de devam ettiği kaydedildi. Başkentte sekiz bağımsız enerji ve arıtılmış su tesisi bulunurken Körfez bölgesindeki ilk nükleer enerji tesisinin 2020 yılı itibariyle tam operasyona başlaması hedefleniyor.

BAE’nin ticari merkezi Dubai’de ise toplam 9 bin megawat gücünde 11 adet tesis bulunuyor. Şehirde planlanan enerji projelerinin değeri 80 milyon doları geçiyor. Dubai ayrıca şehirdeki elektrik yükünü tekrar dağıtma amacıyla 132 kilowat’lık yeni iletim kablo ağını hayata geçirmeye hazırlanıyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER