ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Rüzgarlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Haziran 2014 Pazartesi 09:56

Körfez sağlık sektörünün hacmi ne kadar olacak?

Körfez sağlık sektörünün hacmi ne kadar olacak?

Körfez İşbirliği Konseyi’ndeki sağlık sektörünün hacminin 2020’ye kadar 56 milyar dolara ulaşmasının beklendiği bildirildi.


Altı üye ülkeden oluşan Körfez İşbirliği Konseyi’ndeki sağlık sektörünün hacminin 2020’ye kadar 56 milyar dolara ulaşmasının beklendiği bildirildi. Sağlık sektörünün hacmi 2012’de 37 milyar dolar olarak belirlendi.

Danışmanlık firması El Felak’ın Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Sağlık Bakanlığı’nın 2012 verilerine göre hazırladığı raporda, sağlık sektöründe ilk sırayı 28.7 milyar dolarlık hacim ile Suudi Arabistan alacak. Ardından 12.5 milyar dolar ile BAE ve 6.9 milyar dolar ile Kuveyt gelecek.

Diğer Körfez ülkelerinden Umman’ın payı 3.8 milyar dolar, doğalgaz zengini Katar’ın ise 2.7 milyar dolar olacak. Rapora göre bölgede nüfusun ve kişi başına düşen gelirin artması ve hareketsiz yaşama bağlı olarak farklı hastalıkların başgöstermesiyle sağlık sektöründeki büyüme devam edecek. Bunun yanısıra kalp rahatsızlıkları, hipertansiyon ve diyabet gibi hastalıklarla mücadele eden 65 yaşın üzerindeki nüfusun da 2020’ye kadar ikiye katlanması bekleniyor.

Yetkililere göre bölgede kişi başına düşen sağlık harcamaları diğer OECD ülkelerine kıyasla düşük kalıyor. Bunun başlıca nedenleri arasında Körfez vatandaşlarının tedavi için diğer ülkelere seyahat etmesi ve bu masrafların devlet tarafından karşılanması sayılıyor.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER