ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 07:26

Körfez ekonomisi 2013’te yüzde 4 büyüyecek


6 üye ülkeden oluşan Körfez İşbirliği Konseyi’ndeki (KİK) ekonomik büyümenin bu yıl yüzde 4’e gerilemesinin beklendiği bildirildi.

Kredi sigortalama firması Euler Hermes tarafından yayınlanan rapora göre son iki yıldır istikrarlı büyüme gösteren Körfez ülkelerinde ekonomik büyüme, küresel talepteki yavaşlamaya bağlı olarak yüzde 4’e gerileyecek. Bu ülkeler 2011’de yüzde 7,2, 2012’de ise yüzde 6 ekonomik gelişme kaydetti. 2014’te büyümenin yüzde 4,3’ü bulması bekleniyor. Bölgede en önde Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri yer alıyor.

Raporda, dünyanın önde gelen petrol ihracatçısı olma özelliğine sahip Körfez ülkelerinde ticaret ve bütçenin de güçlü olduğu ifade edildi. Bunun yanısıra 2013’te petrol üretiminin düşmesi, ABD’deki talep azalması ve Çin’deki yavaşlayan büyüme neticesinde Körfez ülkelerinde görülen bütçe fazlalıklarının gerilemesi bekleniyor.

Petrole olan bağımlılıklarını azaltmaya çalışan Körfez ülkeleri farklı alanlara yatırıma devam ediyor. Örnek olarak Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) petrol gelirlerinin gayri safi milli hasıladaki oranı 2000’de yüzde 47 iken 2012’de yüzde 33’e kadar geriledi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER