ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sisli
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 16:47

Konya Tarım ve Hayvancılık Fuarı açıldı


 Konya 11. Tarım ve Hayvancılık Fuarı, KTO-TÜYAP Uluslararası Fuar Merkezi'nde açıldı. Açılışa katılan Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Konya’nın 5 milyar dolarlık bir tarımsal gelir ürettiğini dile getirdi.

Açılışta konuşan Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, son yıllarda ekonomide ciddi mesafe alan Türkiye'nin, kendisine 2023 yılında dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına girme hedefi koyduğunu anlattı. Orta gelir tuzağına düşülmemesi gerektiğine dikkat çeken Vali Doğan, bununla mücadele için bilgi üretimine dikkat etmek gerektiğini, ileri teknoloji kullanımına geçilmesini ve markalaşma gerektiğini ifade etti.

Fuarların, bu değerleri bir arada buluşturan çok önemli pazarlar olduğunun altını çizen Vali Doğan, “Burada üretilmiş bilgiden elde edilmiş yüksek teknolojiyi, markaları göreceğiz. Bunun yanında, bu yüksek kalkınma ivmesinin devam etmesi için herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesine ihtiyaç var. Bu anlamda üniversitelerin, devlet kurumlarının ve özel sektörün daha yakın bir işbirliği içinde olması gerektiğine inanıyorum.'' dedi.

Yeni projelerle yatırımcı ve müteşebbislerin yolunu açarak çalışmaya devam ettiklerini aktaran Doğan, Konya’nın 5 milyar dolar çerçevesinde bir tarımsal gelir ürettiğini ifade etti. Doğan, şöyle dedi: “Umut ediyoruz ki bu tarımsal geliri 2023 yılına geldiğimizde 2,5 kat daha artırma imkanına sahip olur.'' diye ifade etti.

AKYÜREK: TARIMSAL ÜRETİM YÜZDE 25 ARTACAK

Açılışta konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de Türkiye’nin en büyük fuarlarından birinin Konya’da yapılmasının, şehrin marka değerini artırdığını söyledi. Tarım ve hayvancılığın ülke açısından en stratejik sektörlerden biri olduğuna dikkat çeken Akyürek, bu yüzden asla ihmal edilemeyecek bir sektör olduğunu dile getirdi. Akyürek, Mavi Tünel Projesi'nin tam anlamıyla bitirilmesi ve sulama kanallarının tamamlanmasıyla Konya’da tarımsal üretimin de yüzde 25 daha artmasını beklediklerini söyledi.

28 ÜLKEDEN 600 FİRMA KATILIYOR

TÜYAP Konya Fuarcılık A.Ş Genel Müdürü İlhan Ersözlü ise bu yıl fuarların 6 ayrı salonda ve açık alanlarla birlikte 70 bin metrekarede açıldığını söyledi. Fuarlara 28 ülkeden bin 500 marka ve 600 firmanın yer aldığını aktaran Ersözlü, fuarın cumartesi gününe kadar halka açık olacağını bildirdi.

Tarım fuarıyla eş zamanlı olarak hayvancılık fuarına da ev sahipliği yaptıklarını anlatan Ersözlü, şöyle devam etti: “Bundan sonra hayvancılık fuarı da tarım fuarıyla eş zamanlı yapılacak. Dışarıda 30 bin metrekarelik bir çadır var. Türkiye'de ilk defa Konya'da bu büyüklükte yapılıyor. 30 bin metrekarelik çadır alanını kıyaslarsak, İstanbul haricindeki diğer kapalı fuar alanlarından daha büyük bir ölçekte bu fuarlar düzenlenmiş oldu.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER