ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Ocak 2017 Perşembe 11:53

Konutta 2017 satış beklentisi 1,5 milyon

Konutta 2017 satış beklentisi 1,5 milyon

Yaşanan sıkıntılara karşın 2016'nın en az 1,3 milyon konut satışıyla kapanmasını bekleyen gayrimenkul sektörü, bu yıl rakamın 1,5 milyona ulaşmasını öngörüyor İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Durbakayım: "İnşaat sektörü geçen yıl tarihi bir sınavdan geçti. Sektör, 2016'da tüm zorlu şartlara rağmen büyük başarı gösterdi" "Faizlerin en fazla bu düzeyde seyretmesi ile 2017'de konut satış rakamı 1,5 milyona yaklaşır. Özellikle alt ve orta gelir grubuna yönelik satışların artacağını düşünüyorum" Eg


UĞUR ASLANHAN - Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi, terör saldırıları ve ülke notunun düşürülmesi gibi tüm sıkıntılara rağmen 2016'nın en az 1,3 milyon konut satışıyla kapanmasını bekleyen sektör temsilcileri, bu yıl da konut satışlarının 1,5 milyona ulaşacağını tahmin ediyor.

Gayrimenkul sektörü temsilcileri, 2017 beklentilerini AA muhabiri ile paylaştı.

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, inşaat sektörünün 2016'da tarihi bir sınavdan geçtiğini belirterek, geçen yıl birçok sıkıntının arka arkaya geldiğini, 15 Temmuz darbe girişimi, terör saldırıları, ülkenin kredi notunun haksız bir şekilde düşürülmesinin bunların başında geldiğini söyledi.

"Sektör, 2016'da tüm zorlu şartlara rağmen büyük başarı gösterdi." diyen Durbakayım, sektörün durma noktasına geldiği anda Emlak Konut GYO'nun devreye girdiğini, Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneğinin (GYODER) de dahil olmasıyla tarihi bir kampanya düzenlendiğini aktardı.

Durbakayım, tarihi kampanya sayesinde sektörün üzerindeki kara bulutların dağıldığını kaydederek, darbe girişiminden sonra sektörün el birliği yapmasının da bu tarihi başarıda önemli bir rol oynadığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde hükümetin bankalara sürekli çağrı yapması sonrası faiz indiriminin geldiğini anlatan Durbakayım, faizlerin yüzde 1'in altına düşmesinin tüketici nezdinden çok önemli olduğunu vurguladı.

Durbakayım, peşinatın yüzde 25'ten yüzde 20'ye düşürülmesi, 150 metrekare üzeri evlerde KDV'nin düşürülmesi gibi düzenlemelerin 2016'da sektörü canlı tutan diğer noktalar olduğunu belirterek, "Kasım itibarıyla ülke genelindeki konut satışları 2015'in aynı dönemine göre yüzde 4,5 artarak 1 milyon 200 bine yaklaştı. Aralık da açıklanınca yeni rekorun geleceği ve geçen yılki 1 milyon 289 bin rakamını geçeceği kanaatindeyim." dedi.

Bu yıl parsel yerine ada bazında dönüşümler için teşvik edici adımların atılmasını, imar planlarının sıkça değişmeyecek şekilde düzenlenmesini ve master plan hazırlanmasını, konut üreticileri de koruyan düzenlemelerin yapılmasını beklediklerini aktaran Durbakayım, şöyle devam etti:

"Beklentilerimizin yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanlığının kentsel dönüşüm çalışmalarına verdiği öneme ve hızlandırdığı çalışmalara bağlı olarak başta Fikirtepe olmak üzere kangrene dönüşen sorunların ortadan kalkacağını düşünüyoruz. Bakanlığın kentsel dönüşümde sağladığı kolaylığın devam etmesi, faizlerin en fazla bu düzeyde veya daha alt seviyelere düşmesi ile 2017'de konut satış rakamı 1,5 milyona yaklaşır. Özellikle alt ve orta gelir grubuna yönelik satışların 2017'de artacağını düşünüyorum. Çünkü evi olmayan ciddi bir kesim var."

Durbakayım, özellikle markalı konut üreten müteahhitlerin Anadolu'ya açılmasının isabetli olabileceğini belirterek, "Orada yüzde 15-20 arsa maliyeti sayesinde metrekaresi 4-5 bin liraya konut satabiliyoruz. Bu rakam da markalı konutta oturmak isteyenler için uygun geliyor. Anadolu'da bu anlamda ciddi potansiyel taşıyan şehirlerimiz var." diye konuştu.

 

- "Yakalanan ivme devam eder"

 

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Aziz Torun, Emlak Konut ile düzenledikleri kampanyanın yüzde 0,70 faiz oranı ile önemli bir ivme yarattığını belirterek firmaların kampanya dışında kendi imkanları ile farklı kolaylıklar sunduğunu söyledi.

Bu sayede 2016 gibi zor bir yılı atlattıklarını dile getiren Torun, "Yüzde 0,70 faiz oranı altında kısaltılmış vadelerin de oluştuğu bu cazip ödeme planları devam edecek gibi görünüyor. Bu güçlü ivmenin 2016'da olduğu gibi 2017'de de konut satışlarını olumlu etkilemesini bekliyoruz." dedi.

Torun, konut fiyatlarına uzun süredir zam yapılmadığını belirterek ve ev almayı düşünenlere çağrıda bulunarak, "Ev almanın tam zamanı. Konutta uzun süredir zam yok." diye konuştu.

 

- "2017 daha güzel olacak"

 

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, bu sene yaşanan sıkıntıların 14 yıldır devam eden siyasi istikrar ve temeli sağlam güçlü ekonomi sayesinde bertaraf edildiğini belirterek, inşaat sektörünün ekonomik büyümeye katkı konusunda üzerine düşen görevi yerine getirdiğini söyledi.

Geçen yılın ilk 9 ayında cari fiyatlarla inşaat harcamalarının yüzde 46 artışla 305 milyar lira olarak gerçekleştiği bilgisini veren Kabadayı, konut piyasasında ise toplamda 2 milyon kişilik istihdam ve 155 milyar liraya ulaşan ölçekte konut kredisi kullanıldığını aktardı.

Kabadayı, inşaatın ekonominin lokomotif sektörlerinden olduğunu kaydederek, bu nedenle kredi faiz oranlarının düşük olmasının ekonomiyi ekstra hareketlendirdiğini bildirdi.

Başkan Kabadayı, 2017 beklentilerine ilişkin şu görüşleri paylaştı:

"Temeli geçmişe göre çok daha sağlam güçlü ekonomisi ve siyasi istikrarı ile ülkemizin 2017 yılında yine pozitif olarak ayrışacağını ve ekonomik büyümenin gelecek yıl 2016'dan daha yüksek olacağına inanıyoruz. Bizler de gayrimenkul sektörü olarak ve sektörün önemli bir oyuncusu olan bir marka olarak sorumluluğumuzun farkındayız. Tüm büyük yatırımlarımıza bu bilinç ile devam edeceğiz. 3 yıllık projeksiyonda toplam yatırım değeri 2.5 milyar TL olan 8 projeyi hayata geçireceğiz. Bunlardan 3 tanesinin inşaatına başladık.

Kentsel dönüşüm sürecinin ivmesinin artarak devam etmesi, konut kredisi faiz oranlarında düşüşün sürmesi, KDV ve alım-satım harcında yapılacak teşvikler gelecek yıl sektörün daha fazla ivme kazanmasını sağlayacak ve ülke ekonomisine daha fazla katma değer oluşturacaktır."

 

- "Çok daha güzel günler bizi bekliyor"

 

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, 2016'da tüm olumsuzluklara rağmen 2015'te satılan konut sayısının üzerine çıkılacağını belirtti.

Demir, "Bu rakamlara ulaşmamız Türkiye ekonomisinin eskisi gibi olmadığını, çok sağlam olduğunu gösteriyor. Türk milleti yöneticilere, siyasi istikrara güveniyor ve tüm olumsuzluklara rağmen yatırımlarında geri adım atmadı. 2016, bu kadar sıkıntıya rağmen böyle geçtiyse 2017'de Ortadoğu'daki sıkıntıların da giderilmesiyle çok daha güzel günler bizi bekliyor." değerlendirmesinde bulundu.

Bu yıl 1,5 milyon satış rakamına kolay ulaşılacağını dile getiren Demir, beklentisinin ilk çeyrekte kurda düşüş olacağı, faizlerin en yüksek bu seviyede gideceği yönünde olduğunu bildirdi.

 

- "500 bin lira altı evlerde hareketlilik olacak"

 

Coldwell Banker Türkiye Başkanı Gökhan Taş ise 2017'de yüzde 0,80 faiz oranlarının devam etmesi, KDV'nin tüm satışlarda yüzde 1'e inmesi, tapu harçlarında alıcıdan ve satıcıdan alınan harçların taraflar için yüzde 0,5 düşürülmesi halinde gayrimenkulün yatırım aracı olarak devam edeceğini söyledi.

Taş, "2017'de 500 bin lira altındaki konutlarda hareketlilik ve değerlenme artacak. Sayı da artacak, değer artışı da olacak. 500 bin ila 1 milyon lira arasında pazarda değer artışı olmaz, stabil kalabilir. 1 milyon liranın üzeri pazarda özellikle dolarla satılan bölgelerde fiyat ancak geri gelirse, satıcılar belirli indirimler yapabilirse satış adetleri iyi olur." dedi.

Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur da 2016 Aralık rakamlarının açıklanmasıyla konut satışlarında rekor kırılacağını ve bunun bir sürpriz olmayacağını belirterek, sektörün satışlar açısından yılın son 3 ayını hareketlilikle geçirdiğini kaydetti.

Türkiye'de her yıl 600 binin üzerinde yeni konuta ihtiyaç duyulduğunu aktaran Timur, "Bunun çok önemli bir kısmı nüfus artışı ve hane halkı ortalamasının azalması ile alakalı. Hala ciddi şekilde konut ihtiyacı olan bir kesim var. Bu nedenle 2017'nin de hareketli geçeceğini düşünüyorum." dedi.

 

- "Hükümetin atılımları sektörü canlı tuttu"

 

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, uzun zamandır yüzde 1'in üzerinde seyreden konut kredisi faiz oranlarının eylül ayından itibaren yüzde 1'in altına düştüğünü belirterek, bunun etkisinin özellikle geçen senenin ekim ve kasım aylarında görüldüğünü, önceki yılın aynı dönemine göre konut satışlarının her iki ayda da yüzde 25,1 artış gösterdiğini söyledi.

Belirtilen aylarda özellikle ipotekli konut satış oranlarının göze çarptığını dile getiren Tavukçuoğlu, konut kredisi faiz oranlarının 10 yıl gibi uzun vadeli kredi kullanımlarında yüzde 0,70-0,80 bandında olması gerektiğini, bu durumda oturmak için ev almak isteyen vatandaşların kira öder gibi ev sahibi olabileceğini bildirdi.

Tavukçuoğlu, 2016'da konut satış rakamlarının 1 milyon 300 binin altına düşmeyeceğini ifade ederek, "Hükümetin atılımları, faiz indirimi, peşinatın yüzde 20'ye düşürülmesi gibi avantajların yanı sıra konut firmalarının kampanyaları da 2016'da sıkıntıların atlatılmasında etkili oldu." dedi.

Türkiye'de gayrimenkulün hala güvenilir liman olarak görüldüğünü ifade eden Tavukçuoğlu, "2017 yılında da bunun etkilerini göreceğiz. Özellikle son aylarda sektöre can suyu olmak adına yapılan konut indirimlerinin etkilerini 2017'nin bahar aylarında hissedeceğiz. Türkiye'nin lokomotif gücü inşaat sektörü 2017 yılında, 2016 yılından daha yüksek konut satış rakamları yakalayacaktır." diye konuştu.

Tavukçuoğlu, yüksek kurun yeniden düşmeye başlamasının ve terör olayların son bulmasının da satışları artırabilecek etkenlerin arasında olduğunu sözlerine ekledi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER