ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Aralık 2016 Çarşamba 14:42

"Konut yatırımcısı 2017'de harekete geçecek"

"Konut yatırımcısı 2017de harekete geçecek"

Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Özyurt: "2016 yılında yaşanan ekonomik ve siyasi sıkıntılardan endişe duyan yatırımcının hükumete güveni katlandı. Dolayısıyla 2016'da temkinli davranan yatırımcının 2017 yılında harekete geçmesini bekliyoruz"


Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt, bu yıl yaşanan ekonomik ve siyasi sıkıntılardan endişe duyan yatırımcının hükumete güveninin katlandığını, temkinli davranan yatırımcının 2017'de harekete geçmesini beklediklerini bildirdi.

Tamer Özyurt, 2016 yılını değerlendirdiği ve gelecek yıla ilişkin beklentilerini paylaştığı açıklamasında, gayrimenkul sektörü açısından 2016'nın oldukça hareketli geçtiğini, temmuz ayına kadar durağan bir dönem geçiren sektörün 15 Temmuz'daki darbe girişimiyle yara almasının beklendiğini ancak hükumetin zamanında aldığı kararlar sonucu özellikle son aylarda sektörde satış rekorları kırıldığını belirtti.

Özyurt, şunları kaydetti:

"Sektördeki güç birliği ve son dönemde yapılan kampanyaların da etkisiyle konut satışlarında büyük hareketlilik yaşandı. Banka konut kredilerinde görülen faiz indirimi, KDV'nin yüzde 18'den 8'e indirilmesi, ayrıca banka konut kredisinin yüzde 75'ten yüzde 80'e çıkartılması kararı, bankaların sırayla faiz indirimine gidiyor olması, konut alıcısının işini fazlasıyla kolaylaştırdı. Özyurtlar İnşaat olarak, 2016 yılı bizim için oldukça iyi bir yıldı. Şu anda 5 projenin çalışmalarını birlikte yürütüyoruz. Şimdilerde İstanbul'un yükselen bölgesi olan Esenyurt'ta 3, Büyükçekmece ve Bahçeşehir'de ise birer projenin inşaat çalışmaları devam ediyor."

2017'nin gayrimenkul sektörü açısından bu yıla göre çok daha iyi geçeceğini düşündüklerini ifade eden Özyurt, 2016'da beklenen konut artışının gelecek yıl artarak yaşanacağını öngördüklerini bildirdi.

Özyurt, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Gayrimenkul sektöründe alınan yasal tedbirlerle konut sahibi olmak isteyenler 2017 yılına ev sahibi olabilme umuduyla girecektir. 2016 yılında yaşanan ekonomik ve siyasi sıkıntılardan endişe duyan yatırımcının hükümete güveni katlandı. Dolayısıyla 2016'da temkinli davranan yatırımcının 2017 yılında harekete geçmesini bekliyoruz. Konut almak için doğru bir zamandayız. Gayrimenkul alım satımıyla piyasalar hareket kazanacak. Ülke için ve bireysel olarak insanların konut alabilmesi için yapılan son kampanyaları büyük bir fırsat olarak görüyoruz. Konut fiyatlarında bir düşüş beklemiyoruz. Ancak bu yıl olduğu gibi 2017'de de düzenlenecek kampanyalarla gayrimenkul alımlarının kolaylaşacağını söyleyebiliriz."

Esenyurt, Bahçeşehir, Beylikdüzü ve Büyükçekmece bölgelerinde yeni projelerle çalışmaya devam ettiklerini belirten Özyurt, gelecek dönemde büyük bir projenin tanıtımına hazırlandıklarını bildirdi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER