ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Haziran 2014 Pazartesi 12:36

''Konut sektöründeki gelişmeler kaygı verici''

Konut sektöründeki gelişmeler kaygı verici

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ayhan, son zamanlarda konut sektöründeki gelişmelerin kaygı verici olduğunu belirtti.


MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan, son zamanlarda konut sektöründeki gelişmelerin kaygı verici olduğunu söyledi.

Nisan ayında toplam konut satışlarının yüzde 12,3 oranında azaldığını belirten Ayhan, sözlerine şöyle devam etti:

“Konut satışlarına yönelik reklamların birden artması ve bu artışın giderek hızlanması, 2013 Nisan’ında hem Türkiye geneli hem de yaklaşık toplam konut satışlarının yüzde 45’ini oluşturan üç büyük ildeki ipotek kredili (mortgage) satışların hızla azalması, sektöre ciddi bir şekilde ilginin yoğunlaşmasını ve akabinde endişelerin artmasını da tetikledi. Nisan ayında toplam konut satışları yüzde 12,3 oranında azaldı. İpotek konut satışları ise aynı ayda yüzde 42,5 oranında azaldı. Üç büyük il itibariyle toplam konut satışlarındaki azalma yüzde 19, ipoteklilerde ise yüzde 44,3’e ulaştı. İpotekli satışlarda Ankara ve İzmir’de ise azalma yüzde 47’ler düzeyinde. Nisan ayında toplam konut satışlarının yüzde 38’i üç büyük ilde. Bunun yarıdan fazlası İstanbul’da. İpotekli satışlarda da benzer bir durum var ancak üç büyük ildeki ipotekli konut satışları, toplam satışların yüzde 24’üne yükselmiş.Yine nisan ayında Türkiye’deki konut satışlarının yüzde 28’i ipotekli satışlar. Bu oran, 2013 Nisan ayında yüzde 42,8 düzeyinde gerçekleşmiş. Bunu üç büyük il bazında incelediğimizde, toplam konut satışlarının yüzde 32,6’sının ipotekli satış olduğunu görüyoruz.”


Konut sektörünün konumunun ciddi bir biçimde incelenmesi gerektiğini belirten Milletvekili Ayhan, “Son dönemde büyük ölçüde konut satış ilanları dikkate alındığında, basında bu konudaki değerlendirmeleri ve önümüzdeki dönemde hükümetin uygulayacağı makroekonomik politikalardaki belirsizlikleri, Tüketici Kanunu'nun yürürlüğe girmesi, Başbakan'ın Merkez Bankası Başkanı ile kamuoyu önünde tartışmaya girmesi, siyasi gelişmelerin hükümetin tutumu nedeniyle iyice belirsizleşmesi gibi olaylar sektördeki endişeleri giderek artırmaktadır. Bu nedenle konut sektörünün konumun ciddi bir biçimde incelenmesi gerekir.” diye konuşu.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER