ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Kasım 2012 Perşembe 02:42

Kocaeli'nde lale satışları başladı

Kocaelinde lale satışları başladı


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kentin 14 ayrı noktasında siyah, kırmızı, sarı, beyaz, pembe, mor ve tonları ile karışık olmak üzere 9 renk lalenin satışına başladı. 30 bin paket olarak hazırlanan 150 bin lale soğanının bir paketi 1,5 TL’den satılıyor. Vatandaşlar yetiştirdikleri lalelerle nisan ayının ilk haftasında yapılacak olan ‘En Güzel Laleyi Siz Yetiştirin’ yarışmasına katılabilecek.

    Büyükşehir Belediyesi, kenti baştan aşağı süsleyecek laleleri satmaya başladı. Büyükşehir, lale soğanlarını piyasanın çok altında maliyetine veriyor. İçerisinde 5 adet soğan bulunan paketler tanesi 1,5 liradan satılıyor. Yapılan bu çalışmayla yol kenarlarında ve parklarda görmeye alıştığımız laleler artık bahçelerde, balkonlarda ve saksılarda da açacak.

    GEBZE’DEN KANDIRA’YA

    Satışa çıktığı ilk günden itibaren yoğun ilgi gören lale soğanları İzmit’te Anıtpark, Belsa, Fevziye Camisi önünde satılıyor. Ayrıca Kocaeli’nin tamamına yayılması amaçlanan proje kapsamında, Dilovası, Çayırova, Darıca, Gebze, Karamürsel, Kandıra, Derince ve Körfez’de belediye hizmet binalarının önünden satışlar yapılıyor.

    Nisan ayında yapılacak olan ‘En Güzel Laleyi Siz Yetiştirin’ yarışmasına katılmak isteyenlerin şimdiden lalelerini alıp ekmeleri gerekiyor. Yarışmaya katılacak vatandaşların, Belde A.Ş. tarafından aldıkları laleler ve yanında verilen satış fişi ile nisanın ilk haftası Sekapark’a başvuruda bulunmaları gerekiyor. Yarışmaya standartlarda bulunan 9 çeşit lale ile katılınabilinecek. Saksının çapı 29 santimetreyi geçmeyecek. Yarışmaya katılmak isteyenler, lale satış noktalarından bilgi alabiliyor.

    PARA ÖDÜLÜ VERİLECEK

    Yarışmacılar, geleneksel 5. Lale Festivali'nin bir parçası olan yarışma için festival günü Sekapark'a, saksıda yetiştirdikleri laleler ile beraber katılacak. Yarışma günü saksıya sonradan dikildikleri tespit edilen laleler diskalifiye edilecek. Birinciye 2 bin, ikinciye bin 500, üçüncüye bin, dördüncüye 750, beşinciye 500, 150 mansiyona da 100'er lira para ödülü verilecek. Ödül töreni Sekapark'ta aynı gün yapılacak. CİHAN

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER