ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2013 Salı 09:16

Koca Yusuf geliyor

Koca Yusuf geliyor

Avrupa’daki 6 NATO ülkesinin ortak projesi olan Airbus A400M’lerin ilki Ocak ayında Türkiye’ye kalıcı olarak geliyor.


Türkiye'nin hem tasarımına hem de imalatına ortak olduğu geleceğin nakliye uçağı Airbus A400M’de ilk teslimat 4 ay gecikmeyle Ocak’ta TAİ/TUSAŞ’ta düzenlenecek törenle yapılacak.

TEK SEFERDE BİR BÖLÜK TAŞIYACAK

Koca Yusuf adıyla bilinen ve havalandığında tam teçhizatlı 116 askeri (bir bölük) operasyon bölgesine indirme kabiliyetine sahip olan uçaklardan 2018’e kadar 10 adet alınacak. Türk Hava Kuvvetleri, olası bir harp durumunda 8-9 uçakla bir taburu aşkın teçhizatlı askeri tek sortide operasyon bölgesine ulaştırabilecek kabiliyete erişecek. Türkiye’de Koca Yusuf olarak adlandırılan A400M Kayseri’deki 221. Filo’da kullanılacak. İlk iki uçağı Ağustos’ta Fransız Hava Kuvvetleri’ne teslim edilen A400M’in ikinci kullanıcısı Türk Hava Kuvvetleri olacak.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı uçağı filonun bir parçası yapmadan önce uçak mürettebatının devam eden eğitim programlarında kullanacak. A400M’in ikinci uçağı 2014’te teslim edilecek, teslimatların 2018’e kadar tamamlanması öngörülüyor. A400M’lerle yenilenecek 221. Filo’da halen 42 yıldır kullanımda olan emektar C-160’lar görev yapıyor. A400M ile ulusal veya uluslararası yardım faaliyetlerinde daha çok sayıda malzeme hızlı bir şekilde ihtiyaç bölgesine ulaştırılabilecek. Uçağın toprak zemine de inebilme özelliği sayesinde havaalanı olması gerekmeksizin herhangi bir bölgeye inebilecek ve yükünü indirecek. Türkiye 10 uçak için toplam 1.5 milyar dolar ödeme yapacak. Ancak bu para da uçağın ortak üretiminde yer alan Türk Savunma Sanayii’ne üretim ve ihracatları dolayısıyla geri dönecek.

500 TÜRK MÜHENDİS ÇALIŞTI

Uçağın yüzde 8.5’unun üretimini TUSAŞ üstlenmiş durumda. Türkiye, 500 Türk mühendisin katkı yaptığı 180 uçaklık projede 1 milyar Euro’luk parça imalatını üstleniyor. Airbus’ın araştırması, gelecek 30 yılda bin uçaklık pazarı ortaya koyarken, uçak satışı oldukça Türkiye proje ortağı olarak bu satıştan hem pay hem de iş alacak.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER