ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ekim 2014 Pazartesi 11:01

KOBİ'lere COSME müjdesi

KOBİlere COSME müjdesi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Türk girişimcilerin ve yatırımcıların, COSME'nin sunduğu çağrılara etkin projelerle cevap vermelerini ve milyonlarca avronun ülkemize gelmesini temenni ediyorum" ifadesini kullandı.


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye, Avrupa Birliği KOBİ ve Girişimcilik Finansman Programı'na katılımını sürdürdü. İşletmelerin ve KOBİ'lerin Rekabet Edebilirliği Programı'na (COSME) ilişkin anlaşma, Türkiye ve Avrupa Komisyonu arasında Brüksel'de imzalandı. Anlaşma ile Türkiye, AB ile uyum ve entegrasyon sürecinde Horizon 2020 ve diğer AB programlarında yer aldığı gibi, Avrupa Komisyonu ile yürütülen müzakereler sonucunda, yurt içindeki KOBİ'ler ve girişimcilerine önemli fırsat ve imkanlar sunan COSME programında da yeniden yerini almış oldu.

Bakanlığın ilgili kuruluşu Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), COSME konusunda ulusal koordinatör kuruluş olarak tekrar yetkilendirildi.

KOBİ'lere rekabet gücü desteği 

KOBİ'lere özel önem atfedilerek hazırlanan COSME programının bütçesi, KOBİ'lerin finansmana erişiminin arttırılması, pazarlara erişiminin iyileştirilmesi, çerçeve koşulların geliştirilmesi ve girişimciliğin teşvik edilmesi amacıyla 7 yıl için 2,3 milyar avro olarak belirlendi. Açıklamada, programda özellikle KOBİ'lerin hedeflendiği ifade edilerek şunlar kaydedildi:

"Mikro işletmelere, zanaatla ilgilenen işletmelere, tek çalışanlı işletmelere, liberal mesleklere ve sosyal işletmelere; potansiyel, yeni, genç ve kadın girişimcilere özel önem veriliyor. COSME programının ana eylemlerinden biri olan finansmana erişim kapsamında, KOBİ'lerin esnek ve kolay şartlarla kredi teminatlarına erişimini sağlayan kredi garantilerinin yanı sıra risk sermayesi yatırım şirketlerine yönelik destekler bulunuyor. Diğer taraftan girişimcilerin herhangi bir AB ülkesinde faaliyet alanı benzer bir işletmede bulunması ve tecrübe ve görgü kazanmasına yönelik imkanlar da COSME'nin bir başka önemli yanı olarak öne çıkıyor. COSME programında, Türkiye tarafından teklif verilebilecek çağrıların tamamının ilgili taraflara duyurulması, açılan çağrıların yüzde 10'una Türkiye'den teklif verilmesi ve 70 bin KOBİ'ye ulaşılması hedefleniyor."

Türk girişimcilerin cevabı önemli

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, konuya ilişkin açıklamasında, anlaşmanın KOBİ'lerin finansmana erişimi açısından önemine işaret etti. COSME'nin KOBİ'lerin doğrudan finansman sağlayabileceği bir yapı olmadığını belirten Işık, buna karşın programın, KOBİ ve girişimcilere atılım zamanlarında finansman sağlayan kurum ve kuruluşlar için çok cazip fırsatlar barındırdığını ifade etti.

Bunun da ülkenin gelişimi açısından önemli olduğunun altını çizen Işık, " Türk girişimcilerin ve yatırımcıların, Avrupa Birliği COSME'nin sunduğu bu çağrılara etkin projelerle cevap vermelerini ve milyonlarca avronun ülkemize gelmesini temenni ediyorum" ifadesini kullandı. Küresel iş piyasalarındaki rekabete dikkati çeken Işık, KOBİ'lerin ulusal ve uluslararası platformlarda ve her geçen gün artan rekabetçi bir iş ortamında ayakta durmaya çalıştıklarını belirtti.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER