ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Şubat 2014 Çarşamba 11:46

Kışlıklar mağazaların elinde kaldı


Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı hazır giyim ve ayakkabı sektörünün kış sezonu için ürettiği ürünlerin satışını olumsuz etkiledi.
AA muhabirine konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Doğan, havaların bu sene daha iyi gittiğini ve kışlık üst giyimlerle ilgili satışların azaldığını belirterek, aynı zamanda havaların sıcak olması da alışveriş açısından pozitif bir atmosfer oluşturduğunu kaydetti.
Havalar dolayısıyla yeni sezonun biraz daha erken başlaması imkanının oluştuğunu ifade eden Doğan, "Havaların iyi gitmesi yeni sezon ürünlerinin daha önceden mağazalara girmesine vesile oldu. Bu bakımdan da büyük perakendeye olumlu yansıyan bir durum ortaya çıktı. Bazı markalar kışlık ürünlerle ilgili sorun yaşasa da genel olarak bakıldığında yaz ürünlerini indirimsiz satmamız, ayrıca güzel havalarda ihtiyacın dışında zevke dönüşen alışverişin yapılması sektöre olumlu olarak yansıyor. Toplamda perakendeye baktığımızda bir olumsuzluk söz konusu değil" diye konuştu.
Doğan, dövizin yükselmesinin ihracatı pozitif etkilediğini anlatarak, şunları kaydetti:
"Artık hepimiz şunu çok iyi öğrendik ki hepimiz istikrarlı ortam arzuluyoruz. Dolayısıyla ne dövizin aşırı artışından ne de aşırı düşmesinden memnun oluruz. Bu işi istikrar açısından değerlendirmemiz gerekiyor. İnşallah oynaklık bir istikrara ulaşır, zaten son dönemde olumlu yönde gidişat var. Herkes Türkiye'nin geleceğinden umutlu, biz de umutluyuz. Bütün yaşanılanlara rağmen 2014 yılının iyi geçeceğine, dövizin ve faizin de dengeye oturacağına inanıyorum."

- "Ayakkabıda vade 18-20 aylara yükseldi, taksitte kısıtlama kazanç getirir"

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çetin de Türkiye'nin 450 milyon çift ayakkabı üretim kapasitesinin bulunduğunu belirterek, tüketime bakıldığında kişi başına 2,5 çift olduğunu kaydetti.
Çetin, havaların beklentinin üzerinde iyi gitmesinin sektörü ciddi şekilde zora soktuğunu vurgulayarak, "Mağazaların yaptırdığı botlar ve kalın tabanlı kışlık ayakkabılar ellerinde kaldı. Mağazalar finansman sıkıntısı çekiyor, bu finansman sıkıntısı da doğal olarak üreticiye yansıyor ve üretici de bundan nasibi almış oluyor. İç piyasada daralma olunca sektör ihracata asılacak gibi gözüküyor" diye konuştu.
Ayakkabı sektörünün hammaddesinin yurt dışından ve dolar bazında alındığına dikkati çeken Çetin, "Türkiye'de ham deri yeterli değil. Ayakkabı sektörü deri ihtiyacının yüzde 50'sini yurt dışından karşılıyor. Ayakkabı tabanının hammaddesi de petrolden olduğu için dolara endeksli. Bu da üreticinin şu dönemde üretim yaparken maliyetlerinin yükselmesine ve mağaza üzerine yaptığı bağlantılardan dolayı sermayesinin erimesine sebep olacak" dedi.
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) taksit sınırlamasına ilişkin Çetin, ayakkabının satışında da taksit kısıtlaması olmasını dilediğini aktararak, "Ayakkabıda maalesef vade 18-20 aylara yükselmiş durumdadır. Bu yükseliş vadelerin açık olması, kurun yükselmesi, hammaddenin dolar kuruna endeksli olması sektörü zaten zor duruma sokuyor. Taksitlerde kısıtlama olması sektöre kazanç elde ettirir" şeklinde konuştu.
Çetin, ayakkabı sektörünün tekstil sektörü gibi çok hızlı bir şekilde kayıt altına girdiğini ve ihracatının arttığını belirterek, sektörde kayıt dışılığın giderilmesi hem rekabet hem de ticaret açısından olumlu olacağını söyledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER