ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 14:32

Kişisel bakım ürünleriyle yüzde 10 büyüyecek

Kişisel bakım ürünleriyle yüzde 10 büyüyecek


Türkiye’nin en büyük sabun üretici ve ihracatçılarından olan Dalan, kozmetikteki ağırlığını artırmak için yeni kişisel bakım ürünlerini piyasaya çıkarıyor. Yaklaşık 600 çeşit sabun üreten şirket, gelecek yıl raflarda yerini alacak yeni ürünlerle yüzde 10 büyümeyi hedefliyor. Yeni ürünlerle ilgili 7 milyon liralık makine yatırımı yapan Dalan, 2011 yılında kozmetiğin anavatanı Fransa’ya açtığı ofisi aktif hale getirecek. Dalan Yönetim Kurulu Başkanı Akın Dalan, 70 yılı geride bırakan köklü bir firma olarak, en önemli hedeflerinin her zaman tüketicilerine en iyisini sunmak olduğunu belirterek, "2013’te yüzde 10’luk bir artışla 165 milyon liralık bir ciro hedefliyoruz." dedi.

Akın Dalan, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aysu Dalan Benlioğlu ve Satış ve Pazarlama Koordinatörü Ahmet Yaşaroğlu düzenlediği basın toplantısında 2012 yılı değerlendirmesini yaptı ve şirketin 2013 planları ile ilgili bilgi verdi. Akın Dalan, 2012’yi üretim ve satış olarak hedeflediklerinin üzerinde kapatacaklarını, önümüzdeki dönemde de hız kesmeden büyümeye devam edeceklerini söyledi. Dalan, İzmirli bir firma olarak ulusal ve global pazarların güçlü oyuncularından biri haline geldiklerini belirtti.

‘HEDEFLERİMİZ PLANLARIMIZIN ÜZERİNDE GERÇEKLEŞTİ’

Türkiye’nin ilk yüzde 100 zeytinyağlı sabun üreticilerinden Dalan, 1941 yılından günümüze bu alandaki liderliğini koruyor. 2012, Dalan için özellikle kişisel bakım ürünlerinde farklı segmentlerin hedef alındığı özel ürün serileri üzerine çalışmaların yapıldığı bir yıl oldu. Bununla birlikte hem sabun hem de kozmetik grubu satışlarındaki büyüme, yılın ikinci yarısında gerçekleşti. Geçmişte yaşanan yerel ve küresel ekonomik krizlerden edindikleri tecrübelerle kontrollü ve planlı yönetim konusunda başarılı bir yılı geride bıraktığını dile getiren Akın Dalan, “İş bu tecrübemiz büyümemize katkı sağlayarak iç ve dış piyasalarda etkinliğimizi arttı. İç ve dış piyasadaki hedeflerimiz ürün gruplarında planlananın üzerinde gerçekleşti.” diye konuştu. Şirket, 2012’de 2011’e göre yaklaşık yüzde 10’luk bir büyüme göstererek seneyi 150 milyon TL üzeri bir ciro ile kapatmayı planlıyor. İhracatın bu cirodaki payı ise yüzde 70.

KOZMETİK SEKTÖRÜ BATIDAN DOĞUYA KAYIYOR

Türkiye’nin kozmetik sektöründe dinamiklerin batıdan doğuya doğru kaymasının meyvelerini almaya başladığı bir döneme girdiğine işaret eden Akın Dalan, gerek yeni oyuncuların katılımı gerekse uzun yıllardır sektörde yer alan üreticilerin daha organize ve teknolojik yatırımlara önem vermeleri sayesinde 2012’nin sektör için parlak bir yıl olduğunu belirtti. Sektördeki üreticilerin çoğunun ihracata yönelik çalışmasının ülke ekonomisine katkı sağladığını ifade eden Dalan, şunları kaydetti: "Yapılanmanın devam etmesi önümüzdeki yıllarda sektörün büyüme hızının artacağı izlenimini veriyor. Özellikle ülkemizin lojistik açıdan önemi, müşteriye ulaşma hızı ve AB’ye uyumlu kanun ve yönetmeliklerin uygulanması Uzakdoğu’ya oranla en önemli artılarımız olarak düşünülebilir."

Türkiye sabun sektörünün 2008 krizinden beri büyüdüğünü, 2012’nin de başarılı bir yıl olacağını dile getiren Dalan, dünyanın sıvı sabundan tekrar kalıp sabuna döndüğü bilgisini de paylaştı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER