ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ekim 2013 Pazartesi 13:58

Kış lastiği "Karaborsa"ya düşebilir

Kış lastiği "Karaborsa"ya düşebilir

İşin uzmanları Türkiye'de kış lastiği üretecek yeterli fabrika bulunmadığı için bu yıl da lastiklerin karaborsaya düşebileceğini söyledi.


Tüm Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Genel Sekreteri Nusret Ertürk, ticari araçlara 1 Aralık-1 Nisan tarihlerinde kış lastiği takma zorunluluğu getirilmesine ilişkin, "TOF olarak bu uygulamayı gayet olumlu buluyoruz. İklim şartlarına göre lastik kullanılması çok doğru bir karar" dedi.

Ertürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 8 Kasım 2012 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller İle Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmeliğe göre ticari araçlara 1 Aralık-1 Nisan tarihlerinde kış lastiği takma zorunluluğu getirildiğini söyledi.

Valilerin görev yaptıkları ille ilgili genel karar almamaları durumunda uygulamanın yönetmeliğe göre yürütüleceğini anlatan Ertürk, "TOF olarak bu uygulamayı gayet olumlu buluyoruz. İklim şartlarına göre lastik kullanılması çok doğru bir karar" dedi.

Ertürk, uzun mesafe çalışmalarından dolayı kış lastiklerini mecburen kullandıklarına dikkati çekerek, kararın kendileri için sürpriz olmadığını vurguladı.

"Bu uygulamanın sadece ticari araçlar değil, tüm otomobiller için geçerli olmasını istiyoruz" diyen Ertürk, "Doğu Anadolu bölgesi gibi yüksek irtifada çalışan araçlarımızda ihtiyaç duyulduğunda zaten kış lastiği takıyoruz. İklim şartları zorladığı zaman biz zaten bunu uyguluyorduk ama yasal olarak bu işin 1 Aralık'ta başlamasında sakınca görmüyoruz" ifadesini kullandı.

"UYGULAMAYA EGE VE AKDENIZ BÖLGESINDE GEREK YOK"

Ege ve Akdeniz bölgesinde uygulamaya ihtiyaç duyulmadığını savunan Ertürk, sözlerini şöyle tamamladı:
"Şimdi burada kararı kim verecek? Yasa var, bir taraftan denetim elemanı İzmir'de 22 derece sıcaklıkta bu lastiğin takılmasını istediği zaman hakikaten mantıksız olur. Burada kararı o ilin valisi verecek. Buralarda lastik takmaya gerek yok, zaten kar görmüyor. Burada esneklik sağlanması doğru bir uygulamadır. Biz, sürücülerimizden yol ve iklim şartlarına göre hareket etmelerini istiyoruz. Yorgun ve uykusuz kesinlikle yola çıkmasınlar."

KARABORSAYA DÜŞEBİLİR

Kırklareli Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Fuat Şeker, Türkiye'de kış lastiği üretecek yeterli fabrika bulunmadığı için bu yıl da lastiklerin karaborsaya düşebileceğini söyledi.

Şeker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının, 8 Kasım 2012 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller İle Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmeliğine göre, ticari araçlara 1 Aralık-1 Nisan arasında kış lastiği takma zorunluluğu getirildiğini anımsattı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER