ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Eylül 2013 Cuma 18:50

Kırşehir’e modern hayvan pazarı

Kırşehire modern hayvan pazarı


Kırşehir’e yaklaşık 1.5 milyon TL değerinde modern hayvan pazarı yapılacak. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Ticaret Borsası'nın işbirliğiyle yapılacak hayvan pazarı ile bölgenin önemli bir ihtiyacı karşılanmış olacak.

        Modern Hayvan Pazarı Otomasyonu Projesi'nin tanıtımı Ahi Evran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak'ın verdiği bilgiye göre, 1,5 milyon lira bedelli projenin maliyeti Ticaret Borsası ve Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA) tarafından karşılanacak.

        Proje ile ilgili bilgi veren Vali Çakacak, "Güldikan Mahallesi'ndeki hayvan pazarının modern bir hale getirilerek Avrupa standartlarına kavuşturulacak. Kırşehir'de 151 bin küçükbaş, 97 bin adet büyükbaş hayvan var. İl dışından da çok sayıda hayvan giriş çıkışı oluyor." dedi.

        İç Anadolu’da yapılacak pazarla Kırşehir’de önemli bir ihtiyacın giderileceğini belirten Çakacak, "Proje kapsamında hayvan pazarında dezenfektan havuzu, barkod sistemi, hayvan geçişi, turnike sistemi, müzayede salonu bulunacak. Pazardaki kontrol noktalarının tamamının üstü de kapatılacak. Toplam maliyeti 1,5 milyon lira olan proje sayesinde hayvan alıcı ve satıcıları daha homojen bir ortamda mallarını gerçek değeri ile alıp satma imkanına kavuşmuş olacak. Ayrıca ilimizde her yıl görülen şap hastalığı başta olmak üzere diğer hastalıklarla mücadele konusunda barkod sistemi ve dezenfektan tüneli büyük ölçüde katkı sağlayacak." ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER