ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 21:51

Kırmızı et sektörü ilk 5 ayda yüzde 40 büyüdü

Kırmızı et sektörü ilk 5 ayda yüzde 40 büyüdü


Et Üreticileri Birliği Derneği (ETBİR) Başkanı Mustafa Bılıkçı, yayınlanan yeni et tebliğiyle birlikte 2013 yılının ilk 5 ayında sektörde yüzde 40’lık bir büyümenin gerçekleştiğini bu yıl içinde ise hedefin yüzde 50 olduğunu söyledi.

ETBİR Başkanı Bılıkçı, Ankara düzenlediği basın toplantısında sektörü değerlendirdi. Mustafa Bılıkçı, yayınlanan et tebliğinin tüketicide et ürünlerine olan güveni artırdığını ve tüketicinin daha rahat bir şekilde et tüketmeye başladığını belirterek 2010 yılında et fiyatlarının aşırı yükselmesi sonucu başlayan ithalatın son dönemde hızının azaldığını söyleyerek, stoklardaki et miktarının ve canlı hayvan sayısının artmasının üreticileri ihracata yönlendirmeye başladığının belirtti. 2012 yılının ilk çeyreğinde 171 bin 465 ton olan kırmızı et üretimi 2013 yılının ilk çeyreğinde 208 bin 597 ton olarak gerçekleşti.

Ülkemizde yaşanan çözüm sürecinin de önümüzdeki günlerde et sektörünün büyümesine olumlu katkılarını beklediklerini söyleyen Bılıkçı, terör nedeniyle boşaltılan köylere meralara geri dönüşlerin başlamasıyla birlikte canlı hayvan üretiminin büyük oranda artacağını belirtti.

Okullarda başlatılan süt projesi gibi bir projenin et içinde başlatılmasını istediklerini belirten Mustafa Bılıkçı, bakanlığın başlatacağı böyle bir projeye ETBİR olarak destek vereceklerini en azından kar amacı gütmeyeceklerini kaydetti. Bılıkçı, "Türkiye'de salamın, sosisin tadını bilmeyen çocuklarımız var böyle bir projeyle hem et yerler hem de protein ihtiyaçları karşılanmış olur." diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER